Loni bylo Divadelní léto jednou z prvních akcí, které se podařilo uskutečnit po jarní vlně pandemie a v to samé věří organizátoři i letos. „Loňský rok byl nejtěžší v historii festivalu, hodně jsme se toho ale naučili. Museli jsme reagovat na změny ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu, a naučili jsme se zajistit všechna potřebná protiepidemická opatření pro diváky i herce. Naší velkou výhodou je i to, že hrajeme na čerstvém vzduchu pod širým nebem,“ říká Marcela Mašínová, ředitelka festivalu.

Pořadatelský tým vyčlenil představení Romea a Julie, které se odehraje 6. července, pro zdravotníky z Fakultní nemocnice Plzeň. Chce tak vyjádřit dík zdravotníkům, kteří v první linii bojují proti covidu, a zároveň chce tuto formu poděkování umožnit i svým divákům a příznivcům. Vstupenku pro zdravotníky bude možné zakoupit, stejně jako běžné vstupenky na Divadelní léto, v síti GoOut prostřednictvím odkazu Poděkujte vstupenkou! „Jako první zakoupí vstupenky pro zdravotníky všichni členové našeho týmu a vyzveme i diváky, příznivce a partnery Divadelního léta, aby se k nám připojili,“ vysvětluje Marcela Mašínová.

Festival se po čtyřech letech vrací do lokality U Zvonu a ta zaujala i režiséra Jakuba Špalka. „Romea a Julii jsme dělali asi před osmi lety a s inscenací jsme pak jezdili i po hradech a tvrzích, kde jsme ji dost často hráli v jiné dekoraci, než byla nazkoušená. Naučil jsem se tehdy o Romeovi a Julii přemýšlet v různých půdorysech a tohle místo je opravdu dobré!“ uvedl principál Spolku Kašpar.

Do Benešovy základní školy v plzeňských Doudlevcích přišla v pondělí na rotační výuku zhruba stovka dětí.
Vlastní testy na covid využívá ve školách jen minimum žáků

Nejslavnější Shakespearův milostný příběh se bude v Plzni hrát v překladu Josefa Topola a v úpravě pro 8 osob. Do titulních rolí Romea a Julie obsadil režisér Jakub Špalek neokoukané tváře – Daniela Pivodu Ondráčka a Terezu Slámovou, v roli Kapuleta se na Divadelní léto vrátí Jan Zadražil, který tu v roce 2009 a 2010 exceloval jako Gogolův Revizor. Merkucia ztvární Miloslav Tichý, jehož díky roli Kristiána de Neuvillette čeká na plzeňské letní scéně i obnovená premiéra Cyrana.

Tato úspěšná inscenace se do programu vrací i s charismatickým Michalem Dlouhým. Doprovodný program nabídne autorská představení studentů HAMU a DAMU, která vznikají v rámci rezidenčních pobytů, Open Air Slam nebo večer s muzikálem Divadla J. K. Tyla.

Program Divadelního léta pod plzeňským nebem:

Romeo a Julie (premiéra 26. 6. 2021, reprízy 28. 6. – 7. 7.), Cyrano (obnovená premiéra: 16. 7. 2021, reprízy: 17. 7. – 20. 7.), Poslední zrnko písku (obnovená premiéra 12. 6. 2021), Vidíme se? Slyšíme se? (premiéra: 27. 7. 2021, repríza: 28. 7.), Jsme muzikál! (14. 6. 2021), Open Air Slam (11. 7. 2021).