Mladý Billy Cobham hudbě absolutně propadl a na přelomu 60. a 70. let vstoupil mezi nejznámější jazzmany světa a propagátory jazzových fúzí s jinými žánry, zejména rockem. V listopadu zahraje legendární bubeník v Plzni. V Měšťanské besedě představí své nejnovější skladby, ale připomene i své první autorské album Spectrum.

Billy Cobham se narodil v Panamě, ale muzikantská rodina se v roce 1947 přestěhovala do New Yorku. Cobham se učil od mala bubnovat doma i v klubech, kde se pravidelně setkával s mnoha hudebníky. Po takovém dětství pochopitelně nastoupil na známou newyorskou hudební střední školu. Tam se potkal s dalšími později slavnými hudebníky, jako byli trumpetista Jimmy Owens, basista Eddie Gomez či pianista Larry Willis.

Také po studiích a po vojně potkával další špičkové hráče. Do své kapely si ho v roce 1970 pozval například trumpetista Miles Davis. Nahrál s ním čtyři zásadní alba. Poté hrál ještě třeba s Carlosem Santanou, než se v roce 1973 rozhodl pro sólovou kariéru. Postavil si vlastní kapelu, vydal vrcholné album jazzrockové éry Spektrum.

Od té doby vydal 36 desek. Poslední, natočené živě z několika koncertů, má název Spektrum 40 Live. Připomíná 40 let jeho sólové kariéry a obsahuje všechny jeho první skladby, jak se za celou dlouhou dobu postupně měnily. Během své kariéry koncertoval téměř po celém světě. Jeho druhým domovem se stalo Švýcarsko, ale má blízko i k Brazílii, kde se v roce 1992 zapojil do charitativního projetu UNICEF v pomoci dětem z ulice a dětem s autismem.

Billy Cobham je další světová hudební hvězda, která zahraje v Besedě. V posledních dvou letech zde koncertoval kytarista Al Di Meola, trumpetista Érik Trufaz, soulový saxofonista Maceo Parker, zpěvačka Bettye LaVette, trombonista Fred Wesley nebo třeba zpěvačka Suzanne Vega. Cobham v Besedě vystoupí s doprovodným bandem v rámci podzimního evropského koncertování, při kterém navštíví hlavně Londýn a Sofii a také Německo. Vstupenky na plzeňský koncert údajně nejlepšího jazzového bubeníka světa jsou již v předprodeji.

Billy Cobham Band6. 11. 19:00 
v Měšťanské besedě