K dnešku se Divadelní léto pod plzeňským nebem může pochlubit návštěvností, která přesáhla šest a půl tisíce diváků. To je zásluha Cyrana. Tato hra patří k nejrychleji vyprodaným představením v historii festivalu. Lístky na všechny letošní reprízy byly pryč ještě před premiérou. Michala Dlouhého v roli Cyrana vystřídají na venkovní divadelní scéně v plzeňské Proluce Akvabely. Hra o třech současných mužích, kteří při tréninku synchronizovaného plavání řeší své osobní problémy, měla na Divadelním létě premiéru loni. Letos se bude hrát od neděle do středy 25. července.

„Na Akvabely se těším, je to srdeční záležitost naší čtyřky, tedy mě, Zdeňka Rohlíčka a Michala Štěrby, kteří hrajeme Akvabely a Viléma Dubničky, který je režíroval. Nastudovali jsme je totiž poprvé už v roce 2006. A bylo to dobré představení. Lidi na něj chodili tehdy i loni, kdy jsme je s Vilémem ve stejném složení nově nastudovali pro Divadelní léto, a věřím, že přijdou i na letošní reprízy,“ zve jedna z Akvabel Bronislav Kotiš. „V pátek nás čeká zkouška choreografie, tak se trochu bojím, že se choreografka Petra Parvoničová bude zlobit, že jsem nějaké to kilo přibral. No a v sobotu bude oprašovací zkouška,“ uvádí Bronislav Kotiš, který ještě včera odehrál poslední představení Cyrana v roli velitele kadetů. „Ne, text jsem si ještě nezopakoval. Přistihl jsem sice kolegyni Kláru Krejzovou, která se mnou hraje v Cyranovi i Akvabelách, jak si o přestávce text Akvabel opakuje, ale s Janou Kubátovou jsme na ni jen zasyčeli: 'Neznervózňuj!',“ směje se Bronislav Kotiš. Reprízy Akvabel jsou vyprodány zhruba z poloviny. Lístky se prodávají ještě před každým uvedením.

Letos se s Divadelním létem rozloučí režisér Akvabel, zakladatel a umělecký šéf festivalu, Vilém Dubnička: „Energii, kterou jsem pro festival měl, jsem už vyčerpal, Teď je čas napnout síly jinam.“

Ve čtvrtek je v proluce na programu večer slam poetry a 28. července Divadelní léto končí Festivalem hereckých kapel.

Daniel Bechný, ředitel Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, představuje výstavu, která připomíná popravené ve Spáleném lese u Klatov.
Třiasedmdesát popravených ve Spáleném lese. To jsou oni