„Nejenže pan dirigent Bělohlávek s Pražskou komorní filharmonií festivalový program zahájí, ale po celou dobu jeho trvání bude přítomen v Mariánských Lázních. Osobně se Chopinova festivalu zúčastní také oba dva letošní patroni,“ upřesnil při čtvrteční návštěvě Plzně výkonný ředitel festivalu Ondřej Valenta. Pořadatelem je Společnost Fryderyka Chopina v České republice a funkci prezidenta zastává vynikající český pianista Martin Kasík. „Letošní festivalový ročník bude patřit oslavám 200. výročí Chopinova narození,“ zdůrazňuje.

„Rozpočet činí letos přes dva a půl milionu korun a velkou zásluhu na jeho pokrytí má město Mariánské Lázně, které chceme programem co nejvíce oživit. Festival by tak měl opět prispět ke zvýšení jeho prestiže a atraktivity,“ shrnuje výkonný ředitel Valenta. Proto také narostl počet doprovodných akcí, z nichž vyzdvihuje například koncert jazzmanů Tomáše Lišky, Davida Dorůžky a Miroslava Hloucala. Součástí festivalu je i Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina, které se zúčastní pianisté do 28 let z České republiky, Polska, Francie, ale také z USA, Japonska, Koreje či Ekvádoru. Předsedou poroty bude Ivan Klánský a mezi přihlášenými účastníky je i Jiří Pešek, nedávný absolvent Konzervatoře v Plzni a nositel ceny Plzeňský Orfeus.

Na slavnostním zahajovacím koncertu vystoupí s Pražskou komorní filharmonií řízenou Jiřím Bělohlávkem ještě francouzský klavírista Philippe Guisiano, vítěz Chopinovy soutěže ve Varšavě. „Po dohodě s polskou ambasádou věnujeme koncert památce obětí leteckého neštěstí u Katyně,“ dodává Ondřej Valenta. V komorních koncertech vystoupí vedle Ivana Moravce dále pianista Ivo Kahánek s pěvcem Jiřím Brücklerem, soubor Virtuosi di Basso nebo Wihanovo kvarteto. Komorní orchestr Pavla Haase s dirigentem Lukášem Kovaříkem, s polským klavíristou Piotrem Kościkem a americkým klarinetistou Alexandrem Fitersteinem by měl být výjimečný mimo jiné tím, že nabídne méně známé Chopinovy skladby. Na slavnostním závěrečném koncertu se představí Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, se kterým vystoupí kanadský dirigent Charles Oli– vieri–Munroe a pianista ze Spojených států Eric Himy.

„Vstupenky je již možné si rezervovat,“ upozorňují pořadatelé. „Nejdražší v ceně 700 korun jsou na úvodní koncert, nejlevnější vyjdou na 150 korun, průměr se pohybuje zhruba kolem tří set,“ shrnují cenově vstřícnou nabídku 51. ročníku mariánskolázeňského festivalu.