„Spojovala je láska k hudbě. Svému koníčku se chtěly věnovat naplno, proto hledaly sbormistra," vzpomíná Jiří Langmajer, který dnes ke svému jménu připojuje slovo senior. To proto, aby si jej lidé nepletli s jeho synem – známým hercem.

Jiří Langmajer senior měl v té době už za sebou úspěšnou hudební kariéru. Absolvent pražské konzervatoře byl např. sólistou opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, založil a jako sbormistr vedl soubor Cantate Rokycany. „V Přešticích jsme začínali jen s několika členkami a zpočátku jsme zpívali jednoduché lidové písně," pokračuje Jiří Langmajer ve vyprávění. „Přidávaly se k nám další členky. Sbor se postupně profiloval a my do svého repertoáru začali přidávat i swingové nebo jazzové skladby," říká muž, který přeštickou Carminu vedl šestnáct let. Dodává, že sbormistr musí umět vycítit, pro co jeho sbor hoří, a musí pro to hořet i on sám. To pak členky sboru zpívají jako o život, posluchači to vycítí a koncert stojí za to.

To, zda se to povede i na slavnostním večeru, který Carmina ke svým 25. narozeninám pořádá v Kulturním a komunitním centru v Přešticích v sobotu 25. října od 19 hod., však Jiří Langmajer neuvidí. „Rád bych přišel, ale nemohu. Jsem členem sboru opery Divadla J. K. Tyla a v sobotu máme ve Velkém divadle představení La traviata," vysvětluje.

Na slavnostním koncertu budou znít nejrůznější žánry, od vážné hudby přes jazz, swing, lidové písně až po muzikálové a filmové melodie. Určitě bude z čeho vybírat, vždyť jak připomíná manažerka sboru Marie Hájková, Carmina za pětadvacet let své existence nacvičila na 425 skladeb a v současném repertoáru jich má zhruba polovinu. Jako hosté během večera, který bude moderovat Vladimír Šťovíček, vystoupí sólista Opery Národního divadla v Praze Milan Bürger, klavírista Václav Greif a pěvec Erik Bezdíček.

Přeštická Carmina má v současné době třicet členek. „Každý rok k nám přijdou tak dvě nové zpěvačky," uvádí Marie Hájková a dodává, že polovina členek je z Přeštic, ostatní dojíždějí na zkoušky i koncerty z okolních obcí a také z Dobřan, Chotěšova, Stoda či Švihova. Ke zkouškám se sbor schází každé pondělí a během roku absolvuje také jedno až dvě soustředění. Ročně sbor vystupuje na zhruba patnácti koncertech. Carmina vystupovala např. s herci Ladislavem Chudíkem, Radovanem Lukavským, Miroslavem Moravcem či Jiřím Langmajerem ml. nebo se zpěvačkou Evou Pilarovou či kapelou Rangers. „Úzce spolupracujeme se skladatelem Jaromírem Bažantem, který nám věnoval svoji poslední skladbu Zapomenutou píseň," poznamenává Marie Hájková a dodává, že Carmina také koncertovala na Slovensku, v Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Slovinsku i Chorvatsku a vydala již tři alba.

V současné době ženský pěvecký sbor Carmina vede sbormistr Jan Šmat.