Takto jednoduše lze uvést hru jihoamerického spisovatele a režiséra Patricia Villabolose Kdo se bojí postele. Premiéru měla v Santiagu de Chile v roce 2009. Brzy se ale dostala do desítek zemí světa. V Čechách ji letos mimo jiné nastudovalo pražské Divadlo Artur. Přiveze ji 9. prosince také do Měšťanské besedy. „Nastudovali jsme ji původně pro letní scénu Na Harfě. Podle očekávání se titul osvědčil a stal se plnohodnotnou součástí repertoáru divadla," říká režisér a šéf Artura Jindřich Kriegel. O hudbu ke hře požádal rockera Miloše Dodo Doležala a do osmi hlavních rolí obsadil Kristýnu Podzimkovou a Braňa Poláka.

V prvním příběhu hrají novomanžele chystající se na svatební noc. Manžel má jediný cíl: po osmi letech vztahu naplnit i jeho fyzickou stránku a dostat partnerku do postele. Mladá žena se toho ale bojí. V druhém příběhu si herci role otočí. Braňo Polák je workholik a navíc má pevné morální zásady – když pracuje, není čas na zábavu a už vůbec ne na laškování s nadřízenou. Ta ho ovšem chce na služební cestě svést. Dokonce proto předstírá i nevolnost, kvůli které musí zastavit v motelu u cesty. Ve zbylých dvou příbězích si „střihnou" roli zlodějské dvojice ukrývající se ve stísněných prostorách po vyloupení klenotnictví a roli manželů v dlouhodobém monotónním vztahu. Partnerské vztahy jsou koneckonců ústředním pilířem většiny komedií tohoto chilského autora.

Kdo se bojí postele?
9. 12. od 19:30 v Měšťanské besedě

Program kina Beseda

30. 11. 18:30 – Monty Python a Svatý grál – Kultovní zpracování příběhu krále Artuše komiky oslaví letos 40 let od natočení. 2. 12. 18:30 – Muž na laně – Jaké je to být jediný na světě a vědět, že vás už nikdo nemůže překonat? Phillipe Petit bude navždy tím, kdo přešel mezi věžemi Světového obchodního centra v New Yorku. Režisér Robert Zemeckis natočil nenapodobitelný film.
3. 12. 18:30 – Everest – V polovině 90. let se s nejvyšší hory světa stává téměř běžná turistická destinace. Do výšek, v nichž létají velká dopravní letadla, šplhají nejen zkušení horolezci, ale i řada dobrodruhů. Horští vůdci Rob Hall a Scott Fischer k nim nepatří. Jsou profíci, kteří se obklopili profíky, ale… Snímek Baltasara Kormákura líčí jednu z nejtragičtějších expedic.
4. 12. 18:30 – Legendy zločinu – Dvojčata Ron a Reggie Krayovi patří k nejobávanějším zločincům v historii Velké Británie. V 60. letech minulého století se jich bál celý Londýn včetně podsvětí. Není lehké lapit oba dva krále zločinu.