To vše letos nabídne festival francouzské kultury s názvem Bonjour Plzeň! V západočeské metropoli se koná už po dvaadvacáté.

„Náš festival začíná dnes, tedy ve středu 22. října, a potrvá až do 13. listopadu," uvádí Amandine Salmon, ředitelka Francouzské aliance v Plzni. „Během tří týdnů chceme nabídnout širokou škálu kulturních aktivit. Jako červená nit se celým festivalem potáhne gastronomie naší země, se kterou se mohou zájemci seznámit na některém z kurzů vaření či ochutnávek," přibližuje program ředitelka a upozorňuje, že například 31. října budou mít Plzeňané možnost společně s plzeňským sommelierem a specialistou na francouzská vína Davidem Králem ochutnávat vína. „Dalším důležitým tématem festivalu bude západní oblast Francie. Bretaň a Normadii uctíme na dvou gurmánských večírcích pořádaných v prostorách Alliance française de Plzeň," zve Amandine Salmon a dodává, že bretonský večírek se koná 3. listopadu a normandský 12. listopadu.

Samozřejmě, že chybět nebude ani francouzská muzika. Koncerty budou celkem tři, první z nich se koná v pondělí 27. října v Anděl Music baru a vystoupí francouzsko-české indierockové trio Palindromes seskupené okolo francouzského písničkáře Xaviera Andrieua.

Koncert jazzového tria Bey.Ler.Bey je naplánován do klubu AmorVino 4.listopadu. Název kapely pochází z turečtiny a znamená Šéf šéfů. Kapela složená z klarinetu, akordeonu a perkusí se vyznačuje uměním improvizovat a kombinováním jazzových prvků s balkánskou hudbou. Třetí z koncertů se koná v Zach´s Pubu 6. listopadu, kde vystoupí skupina Voila! hrající směsici swingu, jazzu, reg-gae i hip hopu.

Francouzské divadlo budou prezentovat tři rozdílné žánry. Festival Bonjour Plzeň! začíná dnes operním představením ve Velkém divadle. Uvedeny budou Hoffmannovy povídky Jacquese Offenbacha, který je i přes svůj německý původ – narodil se roku 1819 v Kolíně nad Rýnem – považován za ryze francouzského skladatele. Vždyť téměř celý život prožil v Paříži, kterou nesmírně miloval, a navíc je autorem slavného kankánu (tance tak typického pro Paříž) v operetě Orfeus v podsvětí. „Festivalové diváky také seznámíme s poetikou nového cirkusu. Představení s akrobatickými prvky společnosti 3 atomes se koná 7. listopadu v Divadle Alfa," upozorňuje Amandine Salmon a dodává, že na poslední festivalový den chystají představení, se kterým do Plzně přijedou dvě divadelní francouzsko-české společnosti, Appuyer production a LaVu. Ty pod názvem Elles uvedou adaptaci hry Jeana Geneta Les Bonnes.

A samozřejmě, že na festivalu francouzské kultury nebude chybět ani film. V ulici Bedřicha Smetany zaparkuje 5. listopadu kouzelný filmový karavan La caravane ensorcelée, který bude po celý den lákat kolemjdoucí na krátkometrážní filmy různých žánrů. Kino Beseda pak představí současnou francouzskou produkci, např. 11. listopadu bude promítat komedii Co jsme komu udělali.

PROGRAM

22. 10. 19:00 hod. Velké divadlo: Hoffmannovy povídky (opera)
23. 10. 18:00 hod. Alliance française de Plzeň: vernisáž výstavy Pocta Toulouse Lautrecovi (výstava plakátů potrvá do 30. listopadu)
24. 10. 16:00 hod. Fresh air gallery (podchod mezi ulicemi Resslova a Radobyčická): vernisáž výstavy Baisers(en)volés „Polibky ukradené a odváté (výstava fotografií Jima Sumkaye potrvá do 31. listopadu)
27. 10. 21:00 hod. Anděl Music bar: Palindromes (koncert)
28. 10. 17:00 hod. Alliance française de Plzeň: Kulinářský workshop – příprava zajímavých chuťovek
29. 10. 18:00 hod. Alliance française de Plzeň: filmová projekce snímku Amitiés sinceres
31. 10. 18:00 hod. Alliance française de Plzeň: ochutnávka vín
1. 11. 8:00 – 12:00 hod. Alliance française de Plzeň: francouzská snídaně
3. 11. 18:00 hod. Alliance française de Plzeň: bretonský večírek
4. 11. 20:00 hod. AmorVino: Bey. Ler. Bey trio (koncert)
5. 11. 10:00 – 17:00 hod. ul. B. Smetany: La caravane ensorcelée (filmová projekce)
6. 11. 15:00 hod.Fakulta filozofická ZČU: přednáška spisovatelky a bojovnice za lidská práva Ivanky Lefeuvre
6. 11. 20:00 hod. Zach´s Pub: Voila! (koncert)
7. 11. 19:00 hod. Divadlo Alfa: Fer Play (představení nového cirkusu)
10. 11. 17 hod. Alliance française de Plzeň: kurz pečení
11. 11. 17:00 hod. Kino Beseda: Co jsme komu udělali (film) a od 20:00 hod. Eldorado (film)
12. 11. 18:00 hod. Alliance française de Plzeň: normandský večer
13. 11. 19:00 hod. Divadlo Dialog: Elles (divadelní představení)