Festival BLIK BLIK, který před dvěma týdny rozzářil centrum Plzně, pokračuje tento víkend v unikátních prostorách bývalého kaolinového dolu v Nevřeni na severním Plzeňsku. Obec Nevřeň se svými 300 obyvateli se tím stala nejmenší obcí na světě, která hostí festival světla. Díky podzemním prostorám dolu se festival může odehrávat i za světla během dne. V dole je po celý rok tma a konstantní teplota kolem 9 stupňů.

Návštěvníky čeká celkem 7 světelných instalací na trase dlouhé 700m. Jedna z nich je na téma echolokace, kterou využívají pro svou orientaci také občasní obyvatelé dolu – netopýři. Ti pravidelně v temných zákoutích štol zimují.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

„Jsme opravdu rádi, že se u nás tento světelný festival koná, říká Adéla Honomichlová, ředitelka Centra Caolinum Nevřeň. „Je pravda, že světelné instalace v dole vypadají úplně jinak. I samotní tvůrci byli prostory bývalých štol a síní dolů nadšeni. Některé instalace přímo navazují na prostředí, kde jsou umístěny. Máme tam umělecky ztvárněnou echolokaci, je tam tekoucí voda, jeden videomapping jednoduše ztvárňuje historii dolu,“ nadšeně popisuje Honomichlová.

Původně byly připravené prohlídky, na které si zájemci museli v rezervačním systému předem zakoupit vstupenky, na sobotu a neděli. Ty byly hned vyprodány a tak se přidávalo ještě páteční odpoledne. Celkem se prodalo na dva a půl tisíce vstupenek. „Lidé stále volají, zda se to ještě neprodlouží. Jsem moc rádi za tak veliký zájem, který si myslím, že nás všechny příjemně překvapil. Moc se těšíme na další ročník,“ usmívá se ředitelka kaolinového centra.

Festival světla BLIK BLIK po roce opět rozzářil večerní Plzeň.
Festival světla BLIK BLIK poosmé rozzářil Plzeň. Podívejte se

„Tento víkend, zahajujeme náš standardní provoz. Díky Blik Bliku je to letos opravdu velkolepé. Otevřeno máme od dubna do října v sobotu a neděli, v létě k těmto dnům ještě přidáváme úterý a pátek. Všechny informace najdou zájemci na našich webových stránkách www.centrumcaolinum.cz, kde máme i aktuální přehled volných míst. Jsme ale připraveni se přizpůsobit zájmu, protože se o nás po dnešku asi dozvědělo daleko více lidí. Takže určitě počítáme i s rozšířením provozní doby,“ uzavírá Adéla Honomichlová.