Sdělil to malíř a výtvarný pedagog Jan Souček, který se podílí na organizaci této přehlídky. Největší a nejprestižnější událost plzeňského výtvarného života se koná jedenkrát za dva roky. Letos vyvrcholí zítřejší slavnostní vernisáží s předáním cen v Západočeském muzeu v Plzni. V jeho prostorách, v Galerii Jiřího Trnky a v Univerzitní galerii si Plzeňané a návštěvníci města budou moci nejlepší kresby prohlédnout až do 14. listopadu.

Současnou prezidentkou bienále je Jana Potužáková, zároveň předsedkyně Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, která navazuje na práci zakladatele tohoto svátku kresby, akademického malíře Jaroslava Zapletala. Nejlepší jednobarevné kresby do formátu 100 krát 70 centimetrů, jak velí pravidla bienále, vybírala sedmičlenná mezinárodní porota o prázdninách v prostorách Pedagogické fakulty Západočeské univerzity. Za předsednictví Jacka Szewczyka, rektora Akademie výtvarných umění a designu ve Wroclavi, musela posoudit na 1487 zaslaných prací od 387 tvůrců ze čtyř desítek zemí. „S radostí mohu již teď říci, že ve výstavní kolekci jsou také zastoupeni autoři ze západních Čech, zejména členové Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti. Jediným kritériem poroty s jednacím jazykem angličtinou je však kvalita díla,“ sdělila Jana Potužáková. „Vedle tradičních českých a evropských účastníků se v expozici objeví i výtvarníci ze Spojených států, Austrálie, Japonska či Indonésie,“ dodává Jan Souček.

Letošní sedmé bienále opět rozdělí řadu cen včetně nejprestižnější Grand Prix a také tzv. Short listy jako ocenění vysoké kvality. Navíc však tento ročník zařadila světová organizace UNESCO mezi deset projektů z České republiky, které naplňují ideu Roku sbližování kultur. „Bienále je tak v tomto roce oficiálně posvěceno jako originální projekt dokládající pozitiva kulturní rozmanitosti a mezikulturního dialogu,“ upřesňuje Jan Souček.

Sedmé mezinárodní bienále kresby Plzeň 2010 také od začátku podporovalo kandidaturu Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Je jistě i jeho zásluhou, že nyní může přispět k oslavám titulu. Učiní tak nejen třemi hlavními výstavami, ale i doprovodným programem včetně mezinárodního sympozia, které se uskuteční v Západočeském muzeu už tento čtvrtek. Mezi doprovodné výstavy patří také prezentace světově oceňovaného českého tvůrce Stanislava Kolíbala v Galerii města Plzně či dnes zahajovaná výstava Jiřího Vovsa v Evropském domě. Mladí a nejmladší výtvarníci představí své práce v Galerii Nad schody na Západočeské univerzitě, v centru Avalon a v Galerii Paletka.