Na dvě desítky akcí připravili organizátoři Letního barokního festivalu. Začal už v červnu. Končí až v září. „Program jsme letos zaměřili hlavně na rodiny s dětmi,“ podotýká vedoucí odboru kultury památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje Alena Svobodová. Právě Plzeňský kraj Letní barokní festival zaštiťuje a financuje. Na organizaci jednotlivých akcí se pak podílejí místní spolky a sdružení.

Dětem bude např. věnován program ve Svatojánském muzeu v Nepomuku na Přesanickém náměstí. Už v sobotu 29. června od 15 hodin je čekají workshopy nebo divadelní představení Král jelenem. Část programu připravuje i tým z kreativní zóny DEPO2015. „I my jsme náš program, který v rámci Letního barokního festivalu připravujeme, zaměřili na rodiny s dětmi,“ říká Marta Bíba z týmu DEPO2015. Dodává, že o tom se mohou např. 12. července přesvědčit návštěvníci Barokní klášterní slavnosti v Tachově. Připravena budou hudební, taneční i divadelní vystoupení, ochutnávky z barokní kuchyně i ohňostroj nebo fotokoutek s motivem třicetileté války. Z Plzně od KD Peklo vyjíždí do Tachova autobus, ostatně jako také do Dvora Gigant v Záluží u Stodu (27. července), Hrádku u Sušice (2. srpna), Dobřan (14. srpna), Manětína (17. srpna), Blovic (7. září) a Chotěšova (14. září). Autobus zastavuje cestou na vybraných zastávkách. Jízdenky jsou k zakoupení na Plzeňské vstupence. Vstup na část programu je zdarma. zpoplatněny jsou např. ochutnávky, některé komentované prohlídky či koncerty.

Díky festivalu se obyvatelé Plzně mohou seznámit se zajímavými movitými i nemovitými památkami Plzně. Komentované prohlídky je zavedou do obrazáren, na varhanní kůry nebo do kuchyní, šaten či prádelen.

Letní barokní festival inspiroval i památkáře a kulturní pracovníky z Bavorska. „Podobné akce pořádáme letos i v Bavorsku,“ uvádí Veronika Hofinger z Centra Bavaria Bohemia. Akce se budou konat např. na hradě Dagenstein (30. 6.) nebo na zahradě u špitálu ve městě Plattling (19. 7.). Veronika Hofinger dále připomíná, že Němci mají baroko rádi a z Bavorska jsou na české Letní barokní slavnosti vypravovány autobusy.

Kompletní program festivalu na www.zapadoceskebaroko.cz.