Adam Viktora
• Narodil se roku 1973 v Plzni
• Vystudoval Konzervatoř v Plzni a Akademii múzických umění v Praze, zdokonaloval se na mistrovských interpretačních kurzech v zahraničí.
• V roce 2000 založil Ensemble Inégal, jehož je dirigentem. Soubor je nejvýraznějším reprezentantem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia Jana Dismase Zelenky.
• Od roku 2007 pořádá Český varhanní festival.
• Vyučuje na Konzervatoři Plzeň a na Pražské konzervatoři.

Jeho vystoupení v sobotu 17. ledna od 21:30 hod. je součástí slavnostního zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Jak bude váš sobotní večerní koncert a jeho přenos organizován?
Budu hrát na varhany v katedrále sv. Bartoloměje a posluchači, v tomto případě ale též diváci, si mohou koncert poslechnout jak uvnitř katedrály, tak na náměstí Republiky, kam bude koncert zvukem i obrazem přenášen. Zároveň ale bude během koncertu na náměstí Republiky probíhat tzv. videomapping podobně jako v okamžiku zahájení v odpoledních hodinách. Kdo se tedy na náměstí nedostane dříve, má příležitost od 21:30 hod. vidět i onu projekci videomappingu. A na závěr varhanního koncertu se dokonce rozezní i nové plzeňské zvony.

Čím jsou pro vás jako hudebníka katedrální varhany zajímavé?
Jedná se o jeden z největších nástrojů v západních Čechách postavený roku 1894 vynikajícím varhanářem Emanuelem Štěpánem Petrem. Ačkoliv se do jejich osudu několikrát velmi neblahým způsobem zapsali během 20. století nejrůznější varhanáři se svými ambicemi na ´vylepšení´, čímž Petrův nástroj opakovaně velmi vážně technicky a umělecky poškozovali, přesto se stále jedná o jeden z nejkrásnějších a mně osobně nejmilejších nástrojů, jaký jsem kdy poznal.

Jaká hudba ve vašem podání zazní? A byl výběr pouze na vás nebo měli nějaké požadavky i organizátoři?
Vybral jsem půl hodiny evropské varhanní hudby od Bacha, Schumanna, Brahmse a Mendelssohna tak, aby byl potěšen nejen náročný posluchač, ale i každý náhodný kolemjdoucí. Požadavek organizátora, tzn. vybrat hudbu, která bude dobře ladit se zvukem nových zvonů, bylo velmi snadné splnit. Myslím, že na světě dosud nebyl vynalezen krásnější zvuk než dokonalé spojení varhan a zvonů.

Jak došlo k vaší spolupráci se společností Plzeň 2015 a jak vnímáte, že budete vystupovat právě při slavnostním zahájení?
Se společností Plzeň 2015 spolupracuji na realizaci několika různých akcí, ať už jako varhaník, nebo s mým barokním souborem Ensemble Inégal. To, že se smím aktivně zúčastnit slavnostního zahájení, je pro mne velká radost i čest. Ačkoliv v Plzni již více než dvacet let nežiji, jednou až dvakrát týdně se sem pravidelně vracím a moc mě těší, že v tištěném programu slavnostního zahájení je u mého jména napsáno ´plzeňský varhaník´. Cítím to totiž také tak a Plzeň je pro mne navíc hlavním městem každý rok.

A co vy sám si během roku nenecháte ujít?
Rozhodně se o tom ještě poradím s uměleckým ředitelem projektu a mimořádně inspirativním člověkem – Petrem Formanem, kreativním šéfem Plzně 2015.