Nepomučtí strážníci se mají soustředit zejména snížení množství drobných přestupků, zajištění bezpečnosti a pořádku v centru.

Občané a opoziční zastupitelé čtyřtisícového města na jihu Plzeňska upozorňují, že peníze na její fungování mohly být však použity na něco jiného. Provoz nepomucké městské policie vyjde ročně na zhruba dva a půl milionu korun.

Kompletní kandidátky z Plzeňska najdete zde.

„O jejím zřízení opravdu přesvědčený nejsem. Její fungování není efektivní, naopak je zbytečné a drahé. A neřekl bych, že by naše město mělo peněz nazbyt. V posledních dvou letech se šetřilo prakticky na všem. Ale najednou máme dost prostředků na městskou policii,“ myslí si zastupitel Nepomuku Pavel Kroupa (Zelená pro Nepomuk) a signatář petice za zrušení nepomucké městské policie.

Služebna městské policie v Nepomuku.
ANKETA: Jste pro, aby v Nepomuku fungovala městská policie?

„Nepomuk nepovažuji za nebezpečné město. Kriminalita je zde v celorepublikovém srovnání velmi nízká,“ uvádí dále Kroupa. Peníze na chod městské policie by raději použil například na zvelebování veřejných prostranství, obnovu historického jádra Nepomuku či úpravu okolí základní školy.

„Jsem přesvědčen, že by se to do zlepšení kvality života v Nepomuku promítlo mnohem, mnohem víc. Celá věc ohledně městské policie byla navíc odhlasována velmi narychlo, bez jakékoli předchozí podrobnější diskuze. Zastupitelé neobdrželi před hlasováním žádnou kalkulaci nákladů, přesto většina hlasovala pro. Nevím proč, snad je k tomu vedly dlouhodobé problémy s opilci na náměstí. Ale pochybuji, že strážníci vyřeší to, co nezvládá státní policie. Pokud by se po volbách změnilo rozložení sil v zastupitelstvu, shodli jsme se s členy naší strany na tom, že bychom požadovali zrušení městské policie,“ říká nepomucký zastupitel Kroupa.

V podobném duchu se nesou názory na vznik městské policie v Nepomuku i některých dalších obyvatel. „Žiji tu celý život a zatím jsem nepocítila, že by tu bylo nebezpečno. Tento nápad proto nepodporuji. Myslím si, že na zdejší „problémy“ určitě vystačí státní policie,“ myslí si obyvatelka Eva Š. „Je to zbytečné. Vynaložené peníze na fungování městské policie nejsou úplně malé a určitě za to nestojí. Raději bych viděl, kdyby byly použity na úpravu našeho města,“ dodává obyvatel Miroslav N.

Vše o volbách na Plzeňsku najdete zde.

Starosta Jiří Švec (ANO) je přesvědčen, že má městská policie v Nepomuku svůj smysl. Pro město je podle něj rozhodně přínosem, jelikož přispívá k zajištění bezpečnosti. Kromě toho získají strážníci do správy průjezdový radar, jehož provoz dříve zajišťovala městská policie v Blovicích. A administrací radaru Nepomuk ušetří zhruba 300 tisíc ročně na pokutách.

Službu ve městě dnes zajišťují čtyři strážníci, sloužit by jich zde mělo dohromady pět. Pomáhají řídit dopravu u přechodu pro chodce, řeší špatné parkování nebo odchyt zatoulaných psů. Na občany chtějí působit hlavně preventivně. Na přestupky lidi upozorňují a domlouvají jim, aby se jejich jednání už neopakovalo. V nedávné době, kdy získali nepomučtí strážníci nově ruční radar, přistoupili i k uložení pokuty za překročení rychlosti.