„Doprava v obci je opravdu problém. Kamiony projíždějí kolem školky zvláště ve frekventovaných ranních a odpoledních hodinách, kdy se tu pohybuje velké množství dětí. A navíc překračují povolenou rychlost v obci. Kyšicemi pokračují do Chrástu, přes který si zkracují cestu na Most,“ řekla Vladimíra Kunešová, ředitelka mateřské školy, která v Kyšicích žije 37 let. „Pomohly by radary monitorující rychlost aut a také obchvat, který už se řeší několik desítek let,“ dodala Kunešová.

Podle starostky obce Martiny Beranové (Společně pro Kyšice) už obec otázku radarů řeší s policií a plzeňským magistrátem.

Kyšice trápí problém s kamiony.
Kyšice trápí velký počet kamionů. Ptali jsme se místních, jak by situaci řešili

„V obci chceme umístit informační radary, které ukazují SPZ a upozorňují projíždějící řidiče na překročení rychlosti. Radary bychom chtěli nainstalovat na klíčové silnice patřící kraji, kterými jsou Dýšinská, Ejpovická, Letkovská, tedy tři nejvíce postižené komunikace, kde je rychlost aut nejvyšší. Tento typ radarů bude však – bohužel – platit jen na ty slušnější řidiče. Mám na mysli ty, kteří si v danou chvíli neuvědomí, že jedou rychleji, ale když vidí radar, tak zpomalí, protože jsou slušní. Tyto radary ale nejsou zdrojem pokut. Potřebovali bychom sem umístit radary, díky kterým by byla rychlost aut pokutována,“ vysvětlila starostka obce.

Podle Beranové by situaci jednoznačně ulehčil obchvat, o jehož stavbě jednají Kyšice společně s okolními obcemi s krajem. „V současné době čekáme na územní rozhodnutí, už je na něj zpracována dokumentace. Věříme, že Plzeňský kraj podpoří dokumentaci pro stavební povolení a stavbu obchvatu nakonec uskuteční. Chápu, že místní obyvatelé mají obavy z rychlé jízdy aut a z obrovského množství nákladních vozů. Tuto otázku by obchvat jednoznačně vyřešil,“ informovala dále Beranová.

Zdroj: Deník/Lenka Prokšová

Kyšice dále trápí potíže s kanalizací. „Je to dlouhodobý problém. Obec je z kopce dolů a nemá oddělenou dešťovou kanalizaci. Velké deště nám tak vyplavují komunikace a domy. Nebýt našich dobrovolných hasičů, vůbec nevím, co bychom si počali. Chtěla bych jim za jejich práci moc poděkovat. Vzhledem k velikosti obce a rozpočtu obce je ale dešťová kanalizace běh na velmi dlouhou trať. Bavíme se v řádech třiceti až čtyřiceti let,“ dodala starostka.

Mezi tématy, které místní řeší, je také výstavba komunitního centra, kterou v současné době obec dokončuje, a dále sociálních bytů, včetně bytů pro seniory. Pro občany Kyšic je, stejně jako pro občany celé České republiky, problematická současná situace spojená se zdražováním energií a potravin.

Zajímá vás, kdo kandiduje ve vašem okrese? Podívejte se:
- Plzeň-jih
- Plzeň-město
- Plzeň-sever

„Je ale třeba říci, že obec skvěle spolupracuje s odborem sociálních služeb plzeňského magistrátu. Jejich pracovnice dojíždí domů k občanům a pomáhají s vyřízením žádostí o sociální dávky. Řada obyvatel, převážně důchodců, této podpory od města využívá. Tento osobní kontakt je opravdu důležitý a obyvatelům moc pomáhá,“ řekla místní obyvatelka Zuzana Zetková.