Strany ve svých programech letos vsadily na horká témata. Jednou z priorit většiny z nich je dokončení obou městských okruhů. Na čem se dále shodují je zajištění bezpečnosti, které voličům slibují všechna uskupení napříč politickým spektrem. Zlepšení chtějí lídři stran prosadit mj. na Americké třídě, kde se dnes řada Plzeňanů bezpečně necítí. „Pro větší pocit bezpečí navýšíme počet strážníků v ulicích, a to pěších hlídek. Je také nutné důsledné vymáhání vyhlášek, jako je například kontrola zákazu pití alkoholu na veřejnosti,“ myslí si lídr kandidátky SPOLU David Šlouf, jehož hlavním heslem pro letošní volby je „Parkuj, kde bydlíš“, tedy rozvíjení parkovacích zón pro rezidenty, aby mohli zaparkovat v místě svého bydliště.

Více k volbám v Plzni najdete zde.

Americká se stala velkým předvolebním tématem i z dalšího důvodu. Na tuto významnou ulici v centru chce znovu vrátit auta hnutí ANO či Pro Plzeň. Jako špatný krok vnímá její znovuotevření lídr kandidátky STAN Aleš Tolar, který chce, aby se z ní stal pěší bulvár.

Ulice je od konce srpna loňského roku uzavřena v úseku od Škroupovy po Resslovu ulici a v opačném směru v úseku od Goethovy ulice po ulici V Šipce.
Lídři stran řeší bezpečnost, Peklo, Rondel či Americkou

Strany se před volbami vytasily i s mnohými dalšími nápady týkající se dopravy v Plzni.

MHD zdarma do 18 a od 65 let chce prosadit hnutí ANO, zcela zdarma má jezdit podle Plzeň v srdci – ČSSD a nezávislí kandidáti. „Primárně je to myšleno jako krizové opatření. Máme zde uprchlickou krizi, na podzim na nás může dopadnout energetická krize. Myslíme si, že jedna z věcí, v rámci které může město podat občanům pomocnou ruku, je zrušit kontroly v MHD, která by měla být v době krize zdarma. Toto opatření by se mělo ponechat po dobu nezbytně nutnou dobu a po čase by se vyhodnotilo, jestli nestojí za to uvažovat o plošném zavedení MHD zdarma do budoucna,“ řekl lídr kandidátky Pavel Kotas. 

Ilustrační foto
Kdo chce vést vaši obec na Plzeňsku? Deník přináší kandidátky

Plzeňané mohou letos hlasovat i pro kandidáty nového politického uskupení, kterým je Ta Pravá Plzeň. Jeho lídrem byl do června manažer a podnikatel Pavel Šrámek, poté se však rozhodl ukončit zde své působení a za hnutí Pro Plzeň kandidovat do senátu. V čele kandidátky Ta Pravá Plzeň po něm stanul advokát Tomáš Hodys.

V krajské metropoli jde letos do voleb 14 politických uskupení. Plzeňské zastupitelstvo má 47 členů, na radnici dosud vládne ODS a TOP 09, hnutí ANO a ČSSD.