Zahraničně-politické a bezpečnostní otázky spolu pravidelně probírá tzv. velká čtyřka, tedy prezident republiky, předsedové obou parlamentních komor a premiér. Tato dobrá tradice byla narušena před čtyřmi roky, kdy Miloš Zeman zvolil takový termín, aby se schůzky nemohl účastnit tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Dobré vztahy měl naopak s jeho nástupcem Jaroslavem Kuberou, ovšem až do doby, než tento občanský demokrat začal zvažovat návštěvu Tchaj-wanu. Po Kuberově náhlém úmrtí byl šéfem horní komory zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Ten skutečně na Tchaj-wan odletěl, čímž si vysloužil trvalé vyloučení ze setkávání nejvyšších státních činitelů.

První kolo senátních voleb 2022 se uskuteční o víkendu 23.-24. září, druhé kolo o týden později
Senátní volby 2022: Termíny prvního a druhého kola, jak volit, kdo kandiduje

Napjatý vztah mezi těmito dvěma politiky se vyhrotil po Zemanově hospitalizaci po loňských sněmovních volbách. Vystrčil si vyžádal po Ústřední vojenské nemocnici zprávu o prezidentově zdravotním stavu. Když dostal lékařské vyjádření, že hlava státu není schopna vykonávat žádné pracovní povinnosti, připustil možnost aktivace článku 66 Ústavy ČR o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády.

Pokus o puč? Ani náhodou

Miloš Zeman se po několika týdnech vrátil do úřadu a posléze uvedl, že senátní iniciativa byla „pokusem o puč“. Proto jeho právníci připravili podnět k prověření, zda nedošlo k trestnému činu sabotáže. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ho předal nejvyššímu státnímu zástupci Igoru Střížovi k dalšímu řízení.

„Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce," uvedl k podání hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman přijal 29. června 2022 na Pražském hradě ministra spravedlnosti Pavla Blažka (vlevo) a předal mu podnět k prověření toho, že se v souvislosti se Zemanovým onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže.
Lhali o něm? Zeman podal podnět k prověření možné sabotáže při jeho onemocnění

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil již dříve podnět „skoro za hloupost“, neboť podle něj směřuje k něčemu, co se nestalo. Žalobci podání skutečně zmítli. „O podezření ze spáchání zločinu sabotáže se v daném případě jednat nemůže. S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu," sdělil ČT státní zástupce Marek Bodlák.

Prezidentský kandidát?

Miloš Vystrčil, který se nekompromisně vyjadřuje k ruské agresi na Ukrajinu, nedávno udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Miloš Vystrčil na tiskové konferenci ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana
ANALÝZA: Vládní koalice SPOLU chce potvrdit sílu v Senátu

„První z věcí, kterou u pana velvyslance obdivuji, je jeho práce pro vlast a to, jak zviditelnil svou zemi a dokázal obdivuhodným způsobem předat informace o ruské agresi na Ukrajině. Druhou věcí je, jak posílil Českou republiku. Posílil vědomí českých občanů, že je potřeba chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. Pokud někomu nezištně pomáháte, tak sami velmi sílíte a pan velvyslanec pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější,“ pravil při ceremoniálu Vystrčil.

V září obhajuje svůj senátní mandát. Ačkoliv sám se k tomu nikdy nevyjádřil, média spekulují o tom, že v případě výrazného úspěchu by ho koalice Spolu mohla nominovat na svého prezidentského kandidáta.