Ačkoliv bookmakeři favorizovali na postup do druhého kola současného senátora Václava Chaloupka (STAN+OPAT) a přeštického starostu Karla Naxeru (KDU+ODS+TOP 09), prošel jen druhý jmenovaný, a to ještě poměrně těsně, byť nakonec zvítězil. Chaloupek vyhořel, skončil až čtvrtý s 12,03 procenty. O křeslo v senátu se s Naxerou utká bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která jako jediná ze sedmi uchazečů šla do voleb coby nezávislá kandidátka. Jen těsně unikl postup muži známému ze sportovního prostředí, osminásobnému vítězi Velké pardubické Josefu Váňovi (ANO). Ten v průběžných výsledcích velmi dlouho vedl, ale nakonec mu k postupu chybělo necelých osm set hlasů a skončil třetí.

„Byl to boj. Vítězství mě potěšilo, už kvůli těm lidem, kteří pomáhali během kampaně a kteří mě už dopředu podporovali a dali svůj hlas. Těm patří moje poděkování. Jsem rád, že jsem o krůček blíže k tomu, abych naplnil své cíle, tedy pomohl řešit situaci, ve které se nacházíme. Na mysli mám energetickou a bezpečnostní krizi, nemluvě o klimatické a epidemiologické,“ řekl Deníku Naxera, jenž získal 22,93 %. Ten považuje Danielu Kovářovou za silného soupeře pro druhé kolo. „I jako nezávislá dokázala oslovit lidi, kteří jí dali svůj hlas. Na druhou stranu bych byl rád, kdyby k volbám do druhého kola přišli všichni ti, kteří sdílí hodnoty, jež prezentují demokratické strany vládní koalice,“ uzavřel Naxera.

Volby do obecních zastupitelstev začaly v pátek ve 14 hodin také v Plzni v místní části Bílá Hora. Do volební místnosti v hasičské zbrojnici se dostavily v prvních minutách po otevření asi dvě desítky voličů.
Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci na Plzeňsku

Kovářová před volbami vsadila na kontaktní kampaň, již si velmi pochvaluje. „„To, co jsem za posledních šest měsíců zažila, bylo neuvěřitelné, protože jsem pendlovala mezi hospůdkami, konzumy, zahrádkami a návsemi a všude jsem potkávala báječné a upřímné lidi a velmi mě to obohatilo. Ráda se tam budu vracet a pevně doufám, že lidé zůstanou normální navzdory divnému světu, který se na nás řítí a mění naše zavedené zvyky,“ uvedla Kovářová, jež dostala 21,96 % hlasů. Věří, že s bojem za „normální svět“ uspěje i ve druhém kole. „Doufám, že vyhraji,“ uvedla spokojená politička.

Naopak Váňa, který měl s 20,23 % postup do druhého kola na dosah, netajil rozčarování. „Voliči rozhodli, že lidé, kteří se živí politikou, nám budou šéfovat dál. Přirovnal bych to k dostihu. Vedl jsem o krk a prohrál o nos. Takže zklamání,“ řekl Deníku Váňa.

Komunální a senátní volby 2022.
ON-LINE: Zeman lituje prohry ČSSD. Ve Slaném ODS zahájila povolební vyjednávání

Dosavadní senátor Václav Chaloupek neskrýval, že ho nízký počet získaných hlasů nepotěšil. „Myslím, že zatímco jindy šlo o v senátních volbách o lidi, o osobnosti, tak tentokrát šlo o střet opozice s koalicí. Domnívám se, že roli sehrálo i to, že jsem kandidoval za STAN, ukazují to ostatně i výsledky dalších kandidátů STAN,“ řekl Deníku Chaloupek. I když neuspěl, odpočívat ve svých 73 letech nehodlá. „Mám rozepsané dvě knížky, mám už schválený seriál pro Českou televizi s názvem Mizející kouzlo Afriky, chci točit večerníček a mám i další plány,“ nastínil svoji budoucnost.

Pátý ve volbách skončil Pavel Šrámek (PRO PLZEŇ), šestý Jan Kůrka (SPD) a poslední Jan Valenta (KSČM).

Volební účast v prvním kole senátních voleb v obvodu č. 7 byla 44,29 %, na výsledky si všichni museli kvůli jednomu plzeňskému okrsku počkat do noci. Druhé kolo se uskuteční ve dnech 30. září a 1. října, a to ve stejných časech jako kolo první.