ANO s těmito dvěma zastupiteli za SPD získalo 17 mandátů (samostatně 15), STAN a Piráti mají po čtyřech. Jejich celkem 25 mandátů tak poslalo vítěznou koalici SPOLU (také 15 mandátů) a hnutí Pro Plzeň (5 mandátů) do opozice.

K podpisu dohody o nové podobě vládnoucí koalice došlo v rekordně krátké době – hodinu po sečtení volebních výsledků v Plzni. Novým primátorem bude lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současný ekonomický náměstek hejtmana.

„Naše společné memorandum podepsali s hnutím ANO i zastupitelé Jan Kůrka a Jaroslav Kubalík, oba nestraníci, kteří kandidovali za SPD. Oba pánové podporují platformu, která změní vládu nad Plzní tak, aby se nadále zákulisní hráči nepodíleli na vládě v Plzni. Budou fungovat jako nestraníci,“ řekl Zarzycký.

Volební štáb hnutí ANO v Plzni.
V Plzni budou vládnout ANO, Piráti a STAN. Primátorem bude Zarzycký

ANO získá v devítičlenném vedení města post primátora a čtyři radní. Piráti a STAN budou mít po dvou radních. „Primátorem Plzně budu já a prvním náměstkem Pavel Bosák (Piráti). Další personální obsazení rady oznámím v týdnu,“ uvedl včera Zarzycký s tím, že v Plzni se opakuje situace jako v posledních komunálních volbách, kdy těsně zvítězilo hnutí ANO, nicméně primátorský post mu nepřipadl a v čele Plzně nakonec usedl Martin Baxa z ODS. Tentokrát se už o primátorské křeslo připravit nenechal. „ODS nám v roce 2018 nechtěla přiznat post primátora a já nakonec obsadil post náměstka,“ řekl.

Sestavení nové vlády nad Plzní bylo podle Zarzyckého tak rychlé proto, že už půl roku funguje velmi dobrá spolupráce stejných stran a hnutí na Plzeňském kraji. Podobná slova zvolil i lídr SPD Jan Kůrka. „S hnutím ANO už řadu let spolupracujeme na kraji. Náš program je podle mě velmi podobný. Vyjednávání bylo proto rychlé,“ řekl Kůrka. „V zastupitelstvu bych se chtěl zaměřit na podporu sportu, jak organizačně, tak mými zkušenostmi,“ dodal olympijský vítěz ve sportovní střelbě z roku 1968.

Tragická nehoda na silnici I/27 nedaleko Přeštic.
U Přeštic se srazila dvě auta, nehoda si vyžádala lidský život

Spolupráci s vítěznou SPOLU vyloučil Zarzycký z důvodu, že s ANO její zástupci nejednali podle jeho slov fér. Že by byla koalice domluvená předem, odmítl. „Dostal jsem SMS zprávy, které nám nabízely koalici s ODS a s dalším partnerem, a kolegové dostávali stejné nabídky, které ale byly zcela v rozporu s tím, jak by se koalice mohla vyvíjet,“ řekl. „Spolupráci s hnutím Pro Plzeň jsem zvažoval, ale vzhledem k tomu, že neumělo hned reagovat, kterým směrem se vydá, rozhodli jsme se pro tuto platformu,“ dodal Zarzycký.

Spolu s neočekávaně rychlým dohodnutím budoucí koalice na radnici se v neděli objevilo další překvapení. Nedlouho po podepsání společného memoranda vyzvala koalice SPOLU zástupce Pirátů a STAN k jednání o budoucím uspořádání a ke koaliční spolupráci. „Věříme, že v kontextu současné obtížné situace je spolupráce demokratických stran na vládním půdorysu jediným možným nástrojem, jak udržet stabilitu a zajistit budoucí rozvoj města Plzně. Občané Plzně si nezaslouží vedení města, jehož pevnou součástí budou zastupitelé zvolení za SPD,“ stojí ve výzvě.

Bartoš: Nelíbí se mi to

Fakt, že má v Plzni vzniknout koalice podpořená zastupiteli za SPD, se ale nelíbí jak šéfovi STAN Vítu Rakušanovi, tak předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi. „ANO jedná o podpoře se dvěma nezávislými kandidáty za SPD, s čímž mám osobně velký problém. U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití,“ uvedl Bartoš na Twitteru.

Lídr STAN v Plzni Aleš Tolar setkání se zástupci SPOLU nevyloučil. Zdůraznil ale, že jednání by se muselo uskutečnit i s Piráty a hnutím ANO. „Můžeme se o něčem bavit, ale určitě v rámci platformy, která byla v sobotu večer dohodnutá. Nebudeme s nimi jednat samostatně za STAN, ale jedině s Piráty a ANO. Jednou jsme s nimi podepsali memorandum, a tak to je. Takže jestli nás chtějí vzít ke stolu, tak všechny tři,“ řekl Tolar.

Z letošního povolebního vyjednávání byla tentokrát zcela vyloučená ČSSD, která neobsadila ani jedno křeslo. Dosud měli na plzeňské radnici tři křesla. Stejný počet mandátů získala před čtyřmi lety také KSČM, která letos rovněž přišla o všechny své zastupitele.

Skokanem voleb se stal letos Václav Chaloupek (STAN), přeskočil z dvacátého na třetí místo. Z jedenáctého na první místo se dostal bývalý náměstek primátora Petr Náhlík ze stejné kandidátky.