Namísto toho do nové plzeňské koalice přizvaly hnutí Pro Plzeň, které se ve volbách umístilo za vítězným SPOLU (15 mandátů) a ANO (15 man-dátů) na třetím místě s pěti mandáty v zastupitelstvu.

„Koalice, tak jak jsme ji nakonec domluvili, se obejde bez nezávislých kandidátů SPD, a tedy o jejich podporu se nemusíme a nebudeme opírat,“ potvrdil Aleš Tolar, lídr kandidátky STAN.

Přestože hned v sobotu v noci byla podepsána dohoda o podobě koalice s podporou SPD, včera krajský lídr ANO a budoucí primátor Plzně Roman Zarzycký situaci relativizoval. „V sobotu v noci jsme sice veřejnost informovali o prvním kole povolebních vyjednávání s Piráty a STAN, kdy jsme získali podporu i dvou nezávislých kandidátů zvolených za SPD a měli jistotu 25 hlasů, tedy většiny v 47členném zastupitelstvu, ale pak se nám podařilo k jednáním přizvat i hnutí PRO Plzeň a dospěli jsme k dohodě, že společně máme většinu 28 hlasů,“ tvrdil. „Chtěl bych poděkovat oběma nezávislým zastupitelům za SPD (Kůrka a Kubalík, pozn. red.), kteří nám vyjádřili podporu a chtěli s námi utvořit koalici. Nakonec jsme se ale rozhodli, že budeme spolupracovat s Pro Plzeň, které dosáhlo ve volbách velmi zajímavého výsledku,“ dodal Zarzycký.

Referendum - Ilustrační foto
O budoucím využití rybníka ve Vrčeni rozhodli lidé v referendu

ANO, STAN a Piráti byli přitom ke změně dotlačeni. Koalice podpořená zastupiteli za SPD se totiž hrubě nelíbila Vítu Rakušanovi a Ivanu Bartošovi. Bartoš prostřednictvím Twitteru sdělil, že ve straně Pirátů lze případně využít kontrolní mechanismy.

Zarzycký vysvětloval, že předmětem žádných jednání nikdy nebyla přímá dohoda o koalici s SPD. S nezávislými kandidáty za SPD vyjednávalo samostatně jen ANO s cílem posílit v úvodu povolebních vyjednávání svůj zastupitelský klub.

Zástupci všech čtyř uskupení se shodli, že v koalici, na které se v neděli večer dohodli, dochází k programové shodě. Půdorys koalice je totožný s tou, která už půl roku funguje na plzeňském hejtmanství. „Shodli jsme se v několika bodech. S hnutím Pro Plzeň například souhlasíme se znovuotevřením Americké. V rámci celé koalice se shodujeme na zastropování cen tepla, vodného a stočného i odpadů,“ dodal Zarzycký.

Dle nedělní dohody se primátorem Plzně stane Roman Zarzycký, jeho náměstky bu-dou Pavel Bosák (Piráti) a Aleš Tolar (STAN). Pro Plzeň bude mít zastoupení v radě města.

Jasno už je také v tom, kdo bude vládnout v některých městských obvodech. V centrálním už se například domluvilo ANO s Piráty, STAN a TOP 09, která se odtrhla od koalice SPOLU. Podobné to je na Doubravce, kde se na koalici domluvilo ANO s ODS.