VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střípky z dvou volebních dní

DOMAŽLICKO - V tomto článku najdete zajímavosti z obou dnů voleb z obcí našeho regionu tak, jak po sobě následovaly

18.10.2008
SDÍLEJ:

Dříve narození lidé se dnes u volebních uren ukazovali častěji.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Někteří lidi do volebních místností spěchali

Krajské zastupitelstvo Plzeňského kraje vzejde z výsledků hlasování, v němž se o přízeň voličů uchází na sedmnácti hlasovacích lístcích pět set devadesát pět kandidátů. Šest ze sedmnácti volebních uskupení využilo možnosti a sestavilo padesátičlenné kandidátky.
„Asi osm lidí tu čekalo na chodbě již před druhou hodinou, aby mohli odvolit,“ dozvěděli jsme se od jedné z volebních komisí, kam chodí volit část lidí bydlících na domažlickém Hořejším předměstí. Pro ně jsou volební místnosti tradičně v Základní škole Msgre Bohumila Staška v Domažlicích.

Policie nasadila po dobu voleb do ulic zvýšený počet hlídek

Po dobu voleb do zastupitelstva Plzeňského kraje nasadila Policie ČR na Domažlicku do ulic zvýšený počet hlídek. V Domažlicích, Holýšově a Kdyni je to po třech hlídkách, v Horšovském Týně a Poběžovicích dohlížejí na úsek veřejného pořádku během volebních dní dvě hlídky. Spolu s nimi je v terénu také v Domažlicích a Horšovském Týně městská policie. „Po dobu voleb se jedná o zvýšený výkon služby tak, že policisté budou hlídkovat ve městech, střežit volební místnosti a plnit další úkoly spojené s volbami,“ uvedla policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Pamatují na seniory a nepohyblivé

Imobilní občané se nemusejí dostavit do volebních místností. Na jejich žádost za nimi do domácností vyjíždějí členové volebních komisí s přenosnými volebními urnami.

Semošičtí volí v jedné z nejmenších volebních místností v regionu

Jednou z nejmenších volebních místností v našem regionu je už tradičně hasičská zbrojnice v Semošicích, které správou spadají do Horšovského Týna.

V Babylonu odvolilo odhadem 13 % občanů

V rekreační obci Babylon je na seznamech voličů zapsáno 270 lidí. "Chodí spíše ti starší, dosud odvolilo zhruba 13 % lidí. Počítáme, že zítra to bude slabší," uvedla za volební komisi Rita Havlová. Na naši otázku, nakolik odhaduje volební účast, uvedla, že počítá tak 25 %.

V Čečovicích přišlo k volbám zatím osm lidí

Jen osm z celkových 52 voličů zapsaných na seznamech se dostavilo k volební urně na Obecním úřadě v Čečovicích. "Počítali jsme s větší účastí, zatím vím o čtyřech lidech, kteří přijdou až zítra," uvedl Deníku člen tamní volební komise.

V Brnířově už odvolily čtyři desítky občanů

Přes 40 lidí má z celkových 271 voličů "splněno" v Brnířově. "Zatím přišlo lidí málo, čekali jsme více. Myslím si, že pokud někdo ještě dnes přijde, bude to tak do osmé hodiny. Pak už asi ne," uvedla zapisovatelka volební komise Věra Jandová.

V regionu mají policisté z hlediska voleb zatím klid

Po pěti hodinách, které uplynuly od začátku voleb do krajského zastupitelstva, nemuseli policisté z našeho regionu zatím vyjíždět v souvislosti s volbami. Klid je v Horšovském Týně, Holýšově, Poběžovicích i Kdyni.

"Vyjížděli jsme pouze k běžným záležitostem, konkrétně nás zavolali k špatnému parkování," uvedl vedoucí kdyňského oddělení Zdeněk Konop.

Jeho kolega z domažlického obvodního oddělení Policie ČR Petr Šmíd se v současné době pohybuje v terénu. Po jeho návratu na oddělení přesně zjistíme, jaká je situace v Domažlicích.

V Černovicích zatím odvolilo zhruba procento voličů

Nízká volební účast, jaká je patrná i v jiných místech regionu, se potvrzuje v Černovicích. Podle našeho zjištění zde prozatím do 19:25 hodin odvolilo jedno procento z dvou stovek voličů.

V Bělé nad Radbuzou odvolilo do 20. hodiny 22 % lidí

Dva okrsky s 855 a 519 voliči má město Bělá. "Zatím odvolilo 22 % voličů. Chodí lidé různého věku," uvedla Deníku Dagmar Vejskalová.

Vedoucí domažlického obvodního oddělení Policie ČR Petr Šmíd je již několik hodin v terénu

"Byl jsem se podívat v Klenčí pod Čerchovem, Horšovském Týně a Hostouni. Co se týče voleb, všude je klid. Mám poznatky z Klenečska a Horšovského Týna, že lidé volit chodí. Do regionu jsem vyjel proto, abych si zkontroloval nikoliv vnitřky volebních místností, nýbrž jejich okolí. Policii jde o to, aby lidé mohli bezpečně odvolit a v okolí míst voleb se nepohybovaly osoby, které bvy narušovaly veřejný pořádek," uvedl ve 20:15 hodin Deníku Šmíd.

V Mnichově už odvolilo 45 lidí ze 197

Daleko menší počet voličů očekávala volební komise na Obecním úřadě v Mnichově. "Čekali jsme, že dnes přijde kolem třicítky lidí. Většina občanů dojíždí za prací a také někteří dělají na směny. Bylo tu kolem 45 lidí, převahu mají přespolní z Pivoně a Vranova. Místní, počítám, přijdou hlavně zítra," řekl nám Josef Johánek mladší.

Ve Všerubech už odvolilo osm desítek občanů

Příhraniční Všeruby se šesti sty dvaceti sedmi voliči se mohou k 20. hodině a 35. minutě pochlubit osmi desítkami lidí, kteří už byli volit."Čekali jsme asi o něco více, ale oni ještě přijdou. Většinou chodí po skupinkách, vždy celé rodiny," dozvěděli jsme se od všerubské volební komise.

Ve Hvožďanech čekali dnes více voličů

O 21. hodině mělo ve Hvožďanech odvoleno šest občanů z celkových 30.

"Čekali jsme, že přijde dnes více lidí. Zatím přišli voliči mezi 30 a 40 lety věku," dozvěděli jsme se v obci na Poběžovicku.

Do 21:15 hodin odvolilo ve Vidicích 34 občanů

Malá obec Vidice na hranici s Tachovskem má na seznamech voličů zapsáno 144 obyvatel. "Zatím jich přišlo 34, ale dnes jsme čekali tak polovinu lidí. Největší nával byl po 14. hodině, te´d už asi do 22. nikdo nepřijde," řekjla deníku za volební komisi Dagmar Plešmídová.

Velký Malahov překvapila účast lidí ze spádové obce Jivjany

Zatím 10 % voličů z celkových dvou set navštívilo volební místnost na Obecním úřadu ve Velkém Malahově, kam kromě Jivjan spadá ještě víska Ostromeč.
"Překvapili nás lidé z Jivjan, odkud přišlo nejvíce voličů, téměř polovina ze všech. Někteří lidé dnes ještě pracují, očekáváme, že přijdou zítra,že se tudíž volební účast zlepší," uvedl za komisi předseda Šnajdr s tím, že nejvíce lidí přišlo mezi 14. a 16. hodinou, po 18. hodině už jen tři voliči.

Mířkov očekává, že se zítra volební účast zlepší

Zhruba 10 % z dvou set zapsaných voličů dnes přišlo dát hlas kandidátům na krajské zastupitele. "Počítáme, že alespoň deset procent lidí ještě přijde zítra, i když přiznám, že jsem jich čekali o něco víc. To víte, nejdou to komunální volby, účast při těchto krajských bývá slabší. Myslím si, že dosáhneme tak 28-30 % lidí u voleb, možná se ještě necháme mile překvapit," uvedl Deníku 20 minut před uzavřením volební místnosti člen volební komise, jinak starosta obce Mířkov Josef Bureš.

Volební odhady se na Domažlicku různí

Na jedné straně stesky na malou volební účast, na druhé pak optimistické očekávání, že lidé si cestu k volbám ponechali na sobotu. V zásadě nikdo nepočítá s tím, že by průměrná volební účast na domažlickém okrese poklesla pod 20 %. Na druhé straně však ani největší optimisté nehodlají spekulovat o tom, že letošní volební účast u "krajských voleb" bude vyšší než před čtyřmi lety, kdy v našem regionu přišlo k urnám 31,59 % voličů, kteří odevzdali 14 925 obálek s 14 824 platnými hlasy (99,32 %).

SOBOTA 18. ŘÍJNA

Právě před několika minutami se opět otevřely volební místnosti na Domažlicku. Až do 14. hodiny mají možnost ti, kteří ještě nerozhodovali o budoucí podobě krajského zastupitelstva, vyjádřit svůj názor.

V Peci pod Čerchovem včera odvolila šedesátka občanů

Volební místnost na Obecním úřadě včera zaznamenalka účast šedesátky ze 187 zapsaných voličů. "Očekáváme přibližně padesátiiprocentní účast u voleb. Lidé dosud chodili průběžně, včerejší účast odpovídá průběhu předešlých voleb. Uvidíme, jak to bude dneska," uvcedla Deníku zapisovatelka volební komise Renata Raisová.

V Novém Kramolíně odvolilo včera 55 lidí

Více voličů očekávali v první volební den v Novém kramolíně na domažlicku,. "Upřímně řeknu, že jsem čekal větší zájem o volby. Ze 197 voličů se včera k urnám dostavilo 55. Chodí lidé různého věku, edcá se říci, že by byly volby záležitostí starší generace. právě teď přišla mladá rodina," uvedl Deníku před několika minutami místopředseda volební komise Josef Kabourek.

V Pelechách čekají vyšší účast u volebních uren až dnes

Osmnáct z 56 zapsaných voličů přišlo včera k volební urně v obci Pelechy. "U nás většinou chodí lidé až druhý volební den, uvidíme, kolik se jich ještě dostaví," myslí si předsedkyně volební komise Augustina Haladová.

Komisi v Osvračíně voliči překvapili

Dvaadvacet procent občanů odvolilo v pátek v Osvračíně. "Očekávali jsme menší účast, lidé nás překvapili. U nás je to u každých voleb jiné, nedá se říci, zda lidé chodí více v pátek nebo v sobotu. Pokud se dostaneme na 24 %, bylo by to dobré," sdělil Deníku předseda volební komise František Šuler.

Oprechtická volební komise četla Špačkovu "etiketu"

Šestatřicet z celkových 101 voličů přišlo v Oprechticích už v pátek. Do dnešních 9,45 hodin pak přišlo dalších osnm lidí. "Mohli bychom se dostat na 70 % volební účasti," uvedl předseda komise Jaroslav Haas. nejstarší voličkou byla 86letá Marie Pejsarová. "K budově ji dovezli autem, volit už šla sama, je úžasně vitální," řekli Deníku na její adresu členové volební komise.

V Oprechticích nikdo nepožádal o přenosnou volební urnu. Zajímalo nás, jak komise trávila volební dny v době, kdy lidé nechodili.

"komise, jak vidíte, sídli v knihovně, tak jsme si četli." uvedla Milada Kunešová.

"Hlavně dvě knížky - Slavné páry - 50 nejznámějších dvojic, a pak také knihu Etiketa chování od Ladislava Špačka," připojila Marie Holubová. Spolu s nimi seděl v komisi ještě Štefan Seman, který souhlasně přikyvoval.

V Úboči bylo při volbách veselo

většina mladých byla ve volební komisi v Úboči, kde měli zapsáno 90 voličů. Dnes ve 11,35 hodin mělo odvoleno 28 občanů.

"Více chodili lidé v pátek, to jsem jich tu měli 21. Čekáme, že ještě někdo přijde, volební účast bude maximálně 40 %," řekl nám předseda komise Jiří Matějka zhruba půl druhé hodiny před skončením voleb. Ani tady nikdo ze seniorů nepožádal o přenosnou urnu, aby mohl volit doma.

Kolovečtí odhadoval účast ve volbách na 40 %

Jedno sto osmdesát voličů ze 788 zapsaných odvolilo v Kolovči již v pátek. Do nedělní 13. hodiny navštívilo volební místnost 270 občanů. Volební komise se vzácně sjhodla na tipu volební účasti - přepovídala 40 procent zúčastněných voličů. "Zapisovatelka připravila na stůl zatím 300 obálek, myslím si, že to odhadla," řekl nám hodinu před uzavřením volební místnosti předseda komise Pavel Kufner s tím, že četl volební odhady v novinách, ty však jsou daleko menší.

Ve Všepadlech odvolila do dnešního oběda téměř polovina občanů

Sedmnáct voličů ze 46 navštívilo volební místnost na Obecním úřadě ve Všepadlech už v pátek. V sobotu do oběda jich přišlo dalších osm. "Letos nikdo zatím nepožádal o přenosnou urnu, nejstarší voličku tu máme narozenou v roce 1914.," řekjla nám předsedkyně volebvní komise Iva Vrbová. "Volební účast je poměrně stejná jako minule,ů doplnila ji zapisovatelka Magdaléma herigotová. A čím si ženy z komise krátily čas mezi návštěvami voličů?

"Máme tady cédéčka, co jsem přinesla, hlavně country. Já je mám moc ráda a děvčata tudíž musejí poslouchat," řekla nám"paní starostová" Němečková.

V Hříchovicích se snad nejmenší volebvní místností v regionu tipovali komisaři procento účasti

Předseda volební komise Josef Odvody byl v Hříchovicích jediný, kdo nedal tip na místní volební účast. Martina Plasová tipovala 37 %, Jaroslav Sokol 41 % a Josef Kamen pak 38 %. "Tipovali jsme, ale v zápalu boje jsme se zapomnběli vsadit o něco," smáli se hříchovičtí volební komisaři.

"Nejvíce občanů přišlo volit v pátek mezi 17. a 18. hodinou," dozvěděli jsme se od komise. Do dnešních 13.35 hodin odvolilo v Hříchovicích 39 ze 49 zapsaných voličům přičemž v pátek jich už přišlo přes třicet.

Stanětičtí málem nevytiskli volební výsledky

Ve Staněticích doplňoval tři ženy ve volební komisi - Ivetu Veberovou, Hanu Hoffmannovou a Sylvu Markovou delegovaný František Novák.

Z 99 zapsaných voličů se voleb do půhodiny před jejich skončením zúčastnilo 58 lidí. "Více chodili dnes po obědě," řekla Deníku předsedkyně volební komise Iveta Veberová. Malé zpoždění při odevzdání výsledků na domažlické radnici způsobila Stanětickým tiskárna.

"Tiskli jsme volební výsledky a zbývalo nám nechat vyjet dva papíry, když v tiskárně došla barva," dozvěděli jsme se při předávání výsledků voleb v Domažlicích od Hanky Hoffmannové.

Neposlušnou tiskárnu měli i v Draženově

Také Draženovští přijelki s výsledky voleb do Domažlic o něco později, než by bývali, kdyby vše fungovalo, tak jak má. "Tiskárna se jednoduše zasekla, bývali bychom předávali výsledky už daleko dříve,"vysvětlila nám Marie Pazderová.

V Únějovicích byly v komisi čtyři Šmoulinky

V Obecním úřadě v Únějovicích, který modrou fasádou připomíná "šmoulí dům" byly letos volby zajištěné čtyřmni ženami. Předsedkyní komise byla Helena Kroová, zapisovatelkou Radmila Uzlíková a dalšími členkami Helena Kroová mladší a Vlasta Hajerová.

"U nás chodily volit spíše starší ročníky, mladých lidí minimum," řekla nám předsedkyně Kroová. "Zatímco jsme my , ženy, seděly ve volební komisi, muži vyvařovali a starali se o domácnost," doplnila ji Uzlíková. V Únějovicích, které v Domažlicích předávaly výsledky mezi prvními, zvítězila levice: 14 lidí volilo ČSSD, 4 KSČM a 9 ODS.

V Koutě na Šumavě zvítězila ČSSD

"Máme 38procentní účast ve volbách," vítala nás pět minut před skončení voleb koutská komise. V Koutě na Šumavě přišlo k volbám 362 občanů. Všichni odevzdali obálky, dvě z nich však byly kvůli dvěma vloženým kandidátním listinám neplatné.

V Koutě volilo:

63 občanů komunisty, 13 Stranu zelených, 20 Dělnickou sranu - NE americkému radaru, ČSNS 1, Stranu pro otevřenoiu společnost 2, Stranu zdravého rozumu 3, Koalici pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL a SNK Evropští demokraté) 25 voličů, jeden dal hlas Straně pro důstojný život, Pravý blok volili v Koutě 3 občané, ODS 114 osob a nejvíce lidí (131) věnovalo hlas ČSSD.

V Domažlicích jako první předávali výsledky z Pelechů

Jako vůbec první zástupci, kteří předávali na pověřeném obecbním úřadě, Městském úřadě v Domažliích volební výsledky, byli zástupci volební komise z obce Pelechy. "Přijeli ve 14,37," hlásila nám vedoucí správního doboru MěÚ Domažlice marie Buršíková.

V Domažlicích zpracování výsledků jako po drátku

Velice rychlé odbavování volebních výsledků jsme měli možnost vidět v domažlicích.

"Máme tady na úřadě tři sběrná místa," vysvětlila nám Marie Buršíková důvod, proč se ti, kteří přijeli předat na domažlickou radnici volební výsledky, u připraveného stolu s bořickými koláči a kávou příliš "neohřáli".

Autor: Milena Cibulková

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Pomocný kuchař/ka 13 000 Kč

Hledáme na HPP pro stravovací provoz u klienta, Plzeň-Bory.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech pomocní nekvalifikovaní pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: okres Plzeň - sever, Těžká fyzická práce, dobrý zdravotní stav, spolehlivost, práce v SO a NE., ŘP sk. B - vítaný, časté služební cesty., První kontakt: e-mailem. Pracoviště: O.r.s. group s.r.o. - provozovna, Senecká, č.p. 24, 330 08 Zruč-Senec. Informace: Dana Warthová, +420 777 271 762.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 35 000 Kč

Svářeči Svářeč Tig - nerez 220 Kč / hod. čistého. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pro významný podnik přijmeme zaměstnance na pozici Svářeče TIG – NEREZ, HLINÍK, , Požadujeme: , - platný průkaz svářeče , - orientaci ve výkresové dokumentaci , - praxi v oboru , , Nabízíme: , - Práci na HPP ve stabilním podniku , - Dlouhodobou spolupráci , - Možnost přesčasů , - Možnost ubytování , - Možnost záloh , , Směny, Dvou směnný provoz , , Hodinová mzda:, 220,-/hod. ČISTÉHO , , Nástup IHNED, V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na email : plzen@markmont.eu a nebo nás kontaktujte osobně na adrese: Markmont s.r.o. – Poděbradova 2842/1, Plzeň – Avalon Business centrum.. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 35 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků obchodní vedoucí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha zákazníků v regionu Přeštice, zpracování cenových nabídek a dodávek stavebního materiálu, vedení kolektivu lidí, Požadavky: maturita, výpis z rejstříku trestů, pracovitost a komunikativnost, vzdělání a praxe v oboru výhodou., Nabízíme: vedoucí pozici, zajímavou práci, podíly na výsledcích stavebnin, Jiné: Jednosměnný provoz, HPP, dobré finanční ohodnocení + další motivační benefity. Pracoviště: Karpem a.s., přeštice, Husova, č.p. 1127, 334 01 Přeštice. Informace: Ing. Raková, +420 604 291 161.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěž v čepování piva Pilsner Urquell - Master Bartender 2018. Na snímku čepuje svoje soutěžní pivo Petr Sváček
8

Výčepního Petra Sváčka z Šeříkovky vybrala veřejnost

Charitativní zápas na podporu léčby Zdeňka Hejduka ve čtvrtek sehrály v Městské hale v Plzni extraligové týmy Talentu-Robstav M.A.T. a pražské Dukly.
10

Talent s Duklou sehrál charitativní zápas

Dominantu Prazdroje opravují restaurátoři

Plzeň - Restaurátorská obnova památkově chráněné brány potrvá až do Vánoc.

Pozor na liščí tasemnici. Sedm z deseti zvířat bylo nakažených

Plzeňský kraj - Pravděpodobnost nakažení člověka je vyšší ve městě. Nemoc se projevuje například vysokými horečkami, při neléčení může způsobit i smrt.

Na Jiráskově náměstí padne méně kaštanů

Plzeň - Na Jiráskově náměstí padne méně kaštanů

Záchranáři řešili vážné nehody

Plzeň - V centru Plzně srazilo auto školačku, bouralo se i u Spáleného Poříčí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT