Místostarostové ODS přijeli podpořit Rokytu ještě před druhým kolem voleb do Senátu, zároveň zmínili příčiny drtivé porážky na krajské úrovni.

„O porážce mimo jiné rozhodla i vysoká volební účast a Paroubkova schopnost zalarmovat nerozhodnuté voliče. Právě mezi nimi čtyři z pěti volili sociální demokracii,“ komentoval výsledky voleb Bém. Podle něho byly krajské volby referendem o Topolánkově vládě a poplatcích ve zdravotnictví. „Musíme udělat výrazné změny, jinak prohrajeme i další volby,“ varoval pražský primátor.

Středočeský hejtman Bendl tvrdil, že ČSSD vyhrála díky neférové kampani. „Takhle špinavou kampaň, tedy ve středních Čechách, jsem ještě nezažil. Sliby sociálních demokratů jsou navíc nesplnitelné,“ připomněl Bendl, který také volal po změnách ve straně.

Argument sociálních demokratů, že by lidé neměli kandidáty ODS ve druhém kole volit i kvůli tomu, aby ODS neobhájila většinu křesel ve druhé komoře parlamentu, jednoznačně odmítli. „Dovedete si představit, že by tito moudří pánové, osobnosti hlasovali jako nějaké hlasovací stroje? Vůči senátorům, kteří jsou skutečné osobnosti, je to hodně neuctivé,“ poznamenal Bém.