„Tady vždycky lidé k volbám chodili hodně a měli i stejný politický názor. Plánovaná stavba amerického radaru to zřejmě jen podpořila,“ okomentoval volby míšovský starosta Pavel Hrubý.

Do krajského zastupitelstva kandidovalo také několik představitelů jihoplzeňských obcí. Dostal se do něj blovický starosta Jan Poduška (ODS) a dobřanská místostarostka Dagmar Terelmešová (ĆSSD). Starosta Stoda Jiří Vlk (ODS), nebo Spáleného Poříčí Pavel Čížek (Koalice pro Plzeňský kraj) úspěšní nebyli.

„Samozřejmě, že je mi to líto, stejně jako celkové výsledky. Ale je třeba pracovat dál, aby příští volby dopadly jinak,“ vyjádřil se stodský starosta Vlk, kterému zastupitelstvo uteklo o pouhá dvě místa.

Představitelé obcí i lidé neskrývali po vyhlášení výsledků voleb překvapení. „Čekal jsem, že výsledek nebude takový, jako v minulých volbách, ale že to dopadne až tak špatně, ne. Věřil jsem ale, že alespoň v Plzeňském a Libereckém kraji ODS vyhraje. Výsledky voleb podle mě ovlivnila celostátní politika a reformní kroky. Alespoň mě teší, že v Blovicích, jako v jediném městě na Plzni–jihu, ODS zvítězila,“ řekl Poduška.

Budoucí spolupráce nového vedení kraje a starostů za ODS by podle něj neměla být negativně ovlivněna. „Snad tak špatní nejsou, aby starosty ODS znevýhodnovali. Přidělování dotací vždycky záleželo na připravenosti projektů, tak snad ani teď stranická příslušnost rozhodovat nebude,“ míní. Naopak starosta Přeštic Petr Fornouz (ODS) tak optimistický není. „Pro starosty za ODS je to nevýhoda určitě. Na přidělování dotací se to projevit také asi může, ale důležitější bude to, že nové vedení kraje začne přesunovat své priority jinam, než tomu bylo dosud. Je otázka, zda na to budou mít města připravené projekty,“ podotkl.

Šárka Meissnerová, Eva Plevková