Podle archeologů, kteří prováděli výzkum pohřebiště, byli v daném místě pohřbíváni lidé od kojenců až po dospělé. Nekropole byla objevena, na severním pobřeží ostrova ve městě Île-Rousse. Pochází zřejmě z doby postupného úpadku starověké římské říše mezi třetím a pátým stoletím našeho letopočtu.

Nádoby z Afriky, tašky z Říma

Řada lidských ostatků byla pochována uložena do amfor, velkých nádob, jež v té době sloužily obvykle k přepravě zboží, jako byl olivový olej, víno nebo nakládaná zelenina. Podle svého tvaru a složení pocházely amfory nejspíše ze severní Afriky, přičemž je pravděpodobné, že některé byly vyrobeny v Kartágu.

V ostění rakve biskupa Pedera Winstrupa se našel malý balíček se smutným obsahem
Biskup ze 17. století byl pochován s lidským plodem. Vědci konečně zjistili proč

Lidé, kteří v nich byli pochováni, však i přesto žili zřejmě přímo na Korsice poblíž pohřebiště. Uvedl to Jean-Jacques Grizeaud, archeolog Francouzského národního ústavu pro preventivní archeologický výzkum (INRAP), který na místě řídil vykopávky. Nádoby se dostaly na Korsiku podle jeho slov nejspíše díky tomu, že ve Středomoří v té době probíhal čilý obchodní ruch.

Archeologové také zjistili, že některé hroby zakrývaly terakotové tašky a dlaždice, nazývané Římany „tegulae“ a „imbrices“, které se va starém Římě používaly k pokrývání střech a občas také k zakrytí hrobů. 

Tajemné město

Pohřebiště se nachází u paty kostela Neposkvrněného početí z roku 1893. Podle vědců se už na ostrově našlo více hrobů z doby starého Říma, umístěných poblíž svatyní, například na archeologických nalezištích Mariana a Sant'Amanza. Jaké konkrétní starověké město však bylo spojeno s nově nalezeným pohřebištěm, musí určit až další výzkum.

Stříbrné diadémy a další pohřební artefakty z lokality La Almoloya
Záhada stříbrného diadému: šperk odkrývá tajemství brutální doby bronzové

„Ve starověkých textech jsme o něm žádnou zmínku nenašli, není zachyceno ani na mapě Korsiky vytvořené Ptolemaiem,“ uvedl Grizeaud. Klaudios Ptolemaios, známý také jako Ptolemaios Alexandrijský, byl antický matematik, astronom, astrolog a geograf, který žil ve druhém století našeho letopočtu a působil zeména v egyptské Alexandrii.

Ostatky nalezené na Korsice budou během několika  příštích měsíců podrobeny laboratornímu zkoumání, jehož cílem bude určit pohlaví pohřbených osob, jejich přesný věk a případná onemocnění nebo zranění, která mohla vést k jejich smrti.