DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Infolinky na krajskou hygienu: Pondělí-Pátek od 7 do 15 hodin: Plzeň-město: 377 155 100, 377 155 106, 377 155 107; Plzeň-sever: 377 155 204, 377 155 216, 377 155 203, 377 155 206; Plzeň-jih: 377 155 205, 377 155 212,377 155 231, 377 155 120. Mimo pracovní dobu, víkendy, svátky: 724 090 060, 736 483 572

- Kontaktní centrum pro osoby v nouzi v Plzni. Lidé se do něj dovolají vytočením telefonního čísla 378 032 222.

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ROUŠKY

Česká pošta od  19. března, do odvolání bude přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. Podmínkou je, že odesilatel bude roušky posílat zdarma bez požadavku o zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky. Více info zde.

Dobrovolníky, kteří by zajistili dodání roušek potřebným lidem, hledá Český červený kříž Plzeň-město a Rokycany. Založena je k této příležitosti i skupina na facebooku s názvem Roušky Plzeň. Materiálu je ale stále nedostatek. Hledají se lidé, kteří by dodali látky, tkalouny, pomohli s šitím. Sběrné místo je pondělí-pátek od 8 do 15 hodin v Tylově 20. Více informací poskytne Lada Brožová na tel: 601 520 330.

Biskupství plzeňské ve spolupráci s Diecézní charitou Plzeň se rozhodlo podpořit dobrovolnické aktivity a pomoci takto konkrétně v době jejich akutního nedostatku. Zaměstnanci biskupství mohou šít roušky v rámci své pracovní doby během home office. Takto v současnosti pracuje většina zaměstnanců biskupství. Biskupství plzeňské vyzývá k zapojení i širokou veřejnost.
Ušité roušky:
1. Pošlete zdarma na adresu Diecézní charita, Cukrovarská 16, Plzeň 30100 – označení balíčku – ROUŠKY
2. odneste na místní farnost či charitu
Kontaktní osobou v případě dotazů je
- za Diecézní charitu Plzeň Mgr. Marie Sýkorová, 731433000, marie.sykorova@dchp.charita.cz
- za Biskupství plzeňské Ing. Iva Fictumová, 777164795, fictumova@bip.cz.

Šijete roušky? Napište nám

Vyrábíte doma roušky a jste ochotni je rozdávat potřebným lidem, zejména seniorům, zdarma? Ozvěte se nám na e-mail servis.zapad@denik.cz. S vaším souhlasem vytvoříme a zveřejníme seznam ochotných domácích výrobců roušek.

Jak ušít roušku: 

Jak ušít roušku.

Jak si vyrobit roušku bez šití:

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní a společenské:
- Filmový festival Finále
- Žebřík
(Plzeň, DEPO2015), náhradní termín zatím není znám
- Divadlo J. K. Tyla, všechna představení (Velké divadlo, Nová scéna). Vstupenky mohou diváci vracet od termínu neodehraného představení po dobu deseti pracovních dní v místě nákupu. V případě zakoupení vstupenek přes portál Plzeňská vstupenka se on-line platby a převody vracejí automaticky na účet, ze kterého byly zaplaceny
- Divadlo Alfa, všechna představení až do 20. března, vstupenky je možné vrátit
- Měšťanská beseda, všechny kulturní akce, náhradní termíny nejsou známy
- Západočeská galerie v Plzni, zrušená vernisáž i všechny kulturní akce či komentované prohlídky plánované na odpoledne
Západočeské muzeum v Plzni v ruší veškeré hromadné návštěvy, přednášky, komentované prohlídky a kulturní akce ve všech objektech muzea
- Festival BLIK BLIK (Plzeň, DEPO2015), náhradní termín zatím není znám
- Interaktivní výstava Góóól (Plzeň, DEPO2015)
- Festival Jeden svět (Plzeň, Sušice), zrušeny všechny projekce
- Josefská pouť v Úhercích (Úherce) 
Turistické infomační centrum vedle radnice bude zavřené
- Patton Memorial Pilsen
- Prohlídky Loosových interiérů, od pondělí 16. 3. po dobu dvou týdnů nebo do odvolání se ruší veškeré komentované prohlídky na obou prohlídkových trasách v Loosových interiérech. Prohlídky v pátek 13. a v sobotu 14. března se vzhledem k omezené kapacitě osob na skupinu uskuteční. Vstupenky zakoupené online budou automaticky stornovány a peníze vráceny na účet. Vstupné za vstupenky zakoupené hotově může být vráceno pouze na pokladně Turistického informačního centra (náměstí Republiky 41, Plzeň). Zakoupené vstupenky je možné vrátit či vyměnit  za jiný termín do 24 hodin před konáním akce.
- Zoologická a botanická zahrada města Plzně, zavřeno do odvolání
- Slavnosti svobody 2020

Sportovní:
uzavřeny areály Škodaland Plzeň, Škoda sport park a Božkovský ostrov
- Plavecký bazén Slovany je uzavřen veřejnosti. 
- Atletický stadion města Plzně na Skvrňanech zrušil do 15. března 2020 všechny tréninky přípravek a žactva. Od 11. března je zakázán vstup veřejnosti a cizích závodníků  do celého areálu sportoviště. Plánované závody přípravek v běžeckém tunelu, které se měly konat 15. března 2020, byly zrušeny. Zrušeno bylo také plánované klubové soustředění v Itálii. 
- Zimní stadion města Plzně zrušil do odvolání volné bruslení pro veřejnost. Hokejová utkání v rámci Generali Česká pojišťovna play off TELH jsou přerušena do 29. března. Zápasy juniorů a dorostenců se uskuteční zcela bez diváků. „Týká se to duelu dorostenců ve čtvrtek 12. března v rámci základní části mezi Plzní a Havířovem a duelu juniorů v sobotu 14. března v rámci play off mezi Plzní a Pardubicemi. Tréninky žáků hokejové brusličky a základny jsou zrušeny. Na II. ledové ploše byly rovněž zrušeny veškeré aktivity jednotlivých školských zařízení,“ přiblížila Karolina Fric.
- Tenisový areál v Luční ulici zrušil všechny turnaje do 31. března. Turnaje zrušil také Tenisový areál Bory. 

MĚSTSKÉ ÚŘADY, SOUDY

Krajský úřad

z důvodu krizového opatření ze dne 15. 3. 2020 je omezen provoz Krajského úřadu Plzeňského kraje do  24. 3. 2020. Omezení se týká provozu podatelny, která bude otevřena pro veřejnost  pouze ve dnech pondělí, středa v čase 8:00 – 10:00 hod.

Veřejnost může kontaktovat zaměstnance krajského úřadu elektronicky nebo telefonicky, a to prostřednictvím elektronické podatelny posta@plzensky-kraj.cz nebo na telefonním čísle 377 195 111. Občané mohou také kontaktovat zaměstnance krajského úřadu prostřednictvím přímých kontaktů: http://www.plzensky-kraj.cz/telefonni-seznam

Magistrát města Plzně

Magistrát města Plzně až do odvolání omezuje návštěvy svých pracovišť, úřední hodiny jsou u nejvytíženějších agend nově stanoveny pro pondělí od 9 do 12 hodin a pro středu od 14 do 17 hodin. Lidé se však vždy musí k návštěvě pracoviště předem objednat, a to buď prostřednictvím webu www.uradbezcekani.cz, nebo telefonicky. Týká se to oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Odboru správních činností Magistrátu města Plzně a Odboru registru vozidel a řidičů Magistrátu města Plzně. Aktuální informace z města Plzně občané najdou na webu www.plzen.eu a Facebooku města Plzně.

V úterý 17. března 2020 v 8 hodin ráno začne fungovat Kontaktní centrum pro osoby v nouzi. Lidé se do něj dovolají vytočením telefonního čísla 378 032 222. Jejich hovor přijmou pracovníci centra, zjistí, co dotyčný potřebuje i jak je pomoc akutní. Lidé v nouzi mohou žádat o zajištění nákupu, vyzvednutí léků, vyvenčení pejska a podobně. 

Finanční úřad pro Plzeňský kraj

Finanční správa omezuje od pondělí 16. března 2020 úřední hodiny finančních úřadů a územních pracovišť na pondělí a středu od 8.00 do 11.00 h. Přístupné budou poplatníkům v uvedené době pouze podatelny.

Územní pracoviště v optimalizovaném provozu 2+2, tj. v Plzeňském kraji územní pracoviště v Horažďovicích, Horšovském Týně, Kralovicích, Nepomuku, Stříbře, a v Sušici, budou od 16. března 2020 do odvolání dočasně uzavřena.

Lidé a firmy mohou odevzdat daňové přiznání bez sankce až o tři měsíce později, tedy do 1. července 2020. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nbude po květnovém startu 3. a 4. vlny EET tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci.

Infolinka FÚ: 377 160 111

Soudy v kraji

Rázná opatření kvůli koronavirovému nebezpečí dělají soudy v Plzeňském kraji. S výjimkou jednání ve věcech, které nesnesou odkladu, tady vazeb, předběžných opatření a podobně, se ruší hlavní jednání i veřejná zasedání. Někde zatím jen na nejbližší dobu, někde je už jisté, že se nebudou konat ani v dubnu. Na nezbytné minimum byl omezen i provoz všech soudů v kraji.

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

Omezení ve veřejné linkové dopravě

Od středy 18. března 2020 do odvolání dochází ve veřejné linkové dopravě k přechodu na prázdninový režim jízdních řádů. Na vybraných linkách je zcela zrušen víkendový provoz, případně podvečerní provoz. Důvodem jsou jednak přísnější opatření Vlády ČR a také omezený počet řidičů u dopravců.

Seznam zrušených spojů naleznete zde.

Současně se také na tyto spoje vztahuje nařízení o nástupu a výstupu prostředními dveřmi a v autobusech se neodbavuje, více na webu IDPK.

Aktuální informace naleznou cestující též na facebooku IDPK.

Plzeňské městské dopravní podniky

Na základě pokynu krizového štábu města Plzně dochází od 24. 3. 2020 od zahájení denního provozu ke změnám v provozu městské hromadné dopravy, konkrétně na linkách 1, 2, 4, 10, 12, 13, 16, 17, 26, 27, 28, 33, 34, 40, 41, 56. Platnost těchto opatření je do odvolání.

Změny tramvajového provozu:

O pracovních dnech dochází k omezení provozu na linkách 1, 2 a 4. Dochází k prodloužení intervalů spojů.
Na tramvajové linky však budou i nadále nasazovány obvyklé soupravy.
Na lince 4 budou v návozových špičkách všechny spoje zajíždět až na konečnou Univerzita pro lepší dostupnost Borských Polí bez nutnosti přestupovat na autobusové linky.
Provoz o víkendových dnech se nemění.

Změny trolejbusového provozu:
O pracovních dnech dochází k omezení provozu na linkách 10, 12, 13, 16 a 17. Dochází k prodloužení intervalů spojů.
Odjezdy spojů linky 13 od NC Černice odpovídají prázdninovému provozu.
Rozsah provozu linky 15 obsluhující Borská Pole a další frekventovaná místa se nemění.

Změny autobusového provozu:
O pracovních dnech dochází k omezení provozu na linkách 26, 27, 28, 33, 34, 40, 41 a 56.
Rozsah provozu linek 29 a 30 obsluhující Borská Pole a další frekventovaná místa se nemění.
Interval spojů linky 33 k Fakultní nemocnici Lochotín v dopoledních a poledních hodinách zůstává taktéž zachován.
Veškerá omezení probíhají v kooperaci s krizovým štábem města Plzeň.

Provoz nočních linek zůstává zachován beze změn.

Z důvodu mimořádných školních prázdnin nepojedou s platností od 11. března až do odvolání školní autobusové spoje či spoje autobusových linek s označením, že nejezdí o školních prázdninách.

Cestující nově nemohou nastupovat předními dveřmi a je jim také zakázán přístup k místům hned za řidičem. U řidičů už není také možné zakoupit si lístky

V případě dotazů můžete využít zákaznickou linku PMDP na tel. čísle 371 655 600, která bude i nadále v provozu po – pá od 7.00 do 18.00.

Omezení otevírací doby zákaznických center PMDP na Denisově nábřeží 12 a Klatovské třídě 12: 
Po, St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá 8.00 – 15.00
So 8.00 – 12.00

České dráhy - omezení

Omezení vlaků https://www.idpk.cz/cz/krizove-jizdni-rady-na-zeleznici-od-30-3-2020/

DOVOZ JÍDLA, NÁKUPY, SLUŽBY

NABÍZÍ SVOU POMOC

Eva Mayerová (Plzeň a okolí, tel: 601 339 812) - Nabízím pomoc s čímkoliv a kdykoliv.

Michaela Severová (Plzeň, Skvrňany, tel: 723 128 116) - Nabízím pomoc s nákupy: pravidelně úterý, čtvrtek - kdekoli na trase náměstí Republiky a Skvrňany, Lábkova (Kaufland, Lidl, Albert, Penny) a dále lékárna Dr. Max (Bedřicha Smetany) a lékárna U Bílého Jednorožce; sobota - nejlépe v oblasti Skvrňany (Albert a/nebo Penny). Dále nabízím pomoc s venčením psů (nejlépe v oblasti Skvrňany, Lábkova a okolí): pondělí, středa, pátek - od 18:30 hodin dál; sobota, neděle - kdykoli, max. 3 hodiny denně.

Miroslav Houdek (Plzeň, Slovany, tel: 730 637 015) - Mohu zajít potřebným na nákup potravin. Pro léky. Případně pomoci s technikou. Význam se v elektronice PC. Tento týden mám noční. Tak se teoreticky můžu věnovat lidem v okolí buď brzo ráno. Nebo případně 4-6hodin odpoledne.

Silvie Burešová (Plzeň, Slovany, tel: 775 145 731) - Nabízím v lokalitě Plzeň Slovany pomoc seniorům, maminkám a dalším osobám. Mohu donést nákup, léky, vyvenčit pejska, popř. cokoliv bude třeba. 

Martin (Plzeň, tel: 730 954 108) - Mohu pomoci s domácími pracemi, nákupem či sekání dřeva.

Martina Pivoňková (Plzeň, tel: 777 591 879) - Nabízím pomoc s čímkoliv, kromě šití. Lokalita okolo Štefánikova náměstí. 

V úterý 17. března 2020 v 8 hodin ráno začne fungovat Kontaktní centrum pro osoby v nouzi. Lidé se do něj dovolají vytočením telefonního čísla 378 032 222. Jejich hovor přijmou pracovníci centra, zjistí, co dotyčný potřebuje i jak je pomoc akutní. Lidé v nouzi mohou žádat o zajištění nákupu, vyzvednutí léků, vyvenčení pejska a podobně. 

Český červený kříž

Spouštíme pomoc seniorům a osamělým lidem – dokážeme zajistit nákup a dovezení všeho potřebného. Kontaktovat nás můžete na tel: +420601520330 nebo +420737363184

Služby pro seniory v Kaznějově:

doporučujeme osobám starším 70 let nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče.

Vzhledem k této situaci se mohou občané, kteří nemají možnost využít pomoci své rodiny při zvládání základních životních potřeb (nákupy potravin, léků), obrátit na Městský úřad Kaznějov, který jim pomůže s řešením naléhavé situace.
Kontakty na MěÚ Kaznějov
starostka Mgr. Eva Šimlová
606 282 503, starosta@kaznejov.cz
místostarosta Ing. Petr Nový
737 217 415, novy@kaznejov.cz
pečovatelská terénní služba
605 085 397
podatelna
373 332 107, walterova@kaznejov.cz

Jídelna Gepard Burger v Kollárově ulici funguje, vydávají jídlo okénkem. 

Rozvoz Dáme jídlo zůstává, v souladu s nejnovějším usnesením Vlády České republiky, nepřerušen. 

OSTATNÍ

Všechny sběrné dvory provozované Čistou Plzní jsou uzavřené. 

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku