Plzeňský kraj: 

Divadlo má dvě premiéry v jeden den
Kdy: 18. prosince
Kde: DJKT Plzeň
Proč přijít: Víkend plný premiér má před sebou plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Po dnešní komedii Vánoce na poušti, která musela být v říjnu odložena, uvede zítra poprvé hned dvě původní činoherní inscenace v jeden den. 

První z nich je zbrusu nová divadelní adaptace pohádky Boženy Němcové Chytrá horákyně z pera Kláry Špičkové a v režii Víta Maloty, která se odehraje od 17.00 na Malé scéně. Druhá premiéra je naplánována od 19.00 ve Velkém divadle a přímo pro plzeňskou činohru ji napsala Renata Putzlacher. Inscenace Lindauer? Pākehā! neb Cesta plzeňského malíře (až) k Maorům, v režii Radovana Lipuse a v hlavní roli s Markem Mikuláškem, mapuje životní cestu plzeňského malíře a zavede diváky až na daleký Nový Zéland.

„Není to ale historická hra,“ upozorňuje autorka hry Renata Putzlacher. „Sama nejlépe vím, že občas jsem musela pro dobro věci něco malinko změnit. Je to zvláštní příběh života umělce z Plzně a chtěla bych, aby na něj Plzeňané byli hrdí,“ dodává.  

Atmosféru dálek navodí především kostýmy Tomáše Kypty, autorem scény je architekt, herec, básník a výtvarník David Vávra, hudbu složil písničkář, zpěvák, skladatel Tomáš Kočko. Kromě Marka Mikuláška diváci uvidí Jana Maléře, Apolenu Veldovou, Michala Štěrbu, Kláru Kuchinkovou, Josefa Nechutného a další. (qui)

Areál DEPO2015 v Plzni se o víkendu bude loučit se svojí historicky nejúspěšnější rodinnou expozicí BLIK BLIK Tajuplný les. Aby to byl závěr jaksepatří, připravili organizátoři pro návštěvníky vždy od 10 do 17 hodin bohatý doprovodný program složený z vánočně laděných workshopů, ukázky tradičních řemesel, bezobalového tržiště Beztrh nebo soutěže pro děti o vstupenky na chystanou novou interaktivní rodinnou expozici. Více na depo2015.cz.

Již 9. ročník Vánočního moštování se pořádá v sobotu 18. prosince od 9 do 12 hodin v Klatovech, konkrétně v moštárně na adrese Šmilovského 124. Přijďte si koupit mošt nebo jablíčka z českých sadů a ochutnat nabídku regionálních produktů. Na mošt si přineste vlastní láhve.

Na rozšířených trzích v Domažlicích, které se konají na náměstí Míru v sobotu 18. prosince v čase od 9 do 18 hodin, seženete opravdu téměř cokoliv. Stánkaři zde budou nabízet své zákusky, sýry, čaje, chilli dobroty, ale také ručně dělané skleněné výrobky, kabelky, obrazy nebo třeba dřevěné hračky.

Nepřehlédněte výstavu s názvem KOMenský v KOMiksu, kterou do konce roku do Městské knihovny v Klatovech zapůjčilo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského Praha. Hravou a zábavnou formou se můžete dozvědět více o životě tohoto učitele národů.

Karlovarský kraj: 

Obdivujte část bývalé sopky
Kdy: Celoročně
Kde: Rotava
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Přírodní památka Rotavské varhany je zbytkem třetihorního vulkánu s vynikající ukázkou sloupcovitého rozpadu čediče. Je dostupná po cyklotrase 2045 z Kraslic, nebo od zámečku Favorit. Necelý kilometr od Rotavské myslivny po žluté pěší značce je odbočka k Rotavským varhanům, od rozcestí vzdálených asi 1,3 km.

Tato státem chráněná přírodní památka je turisty hojně navštěvovaná a postupně se stala symbolem Rotavy. Varhany jsou součástí třetihorního vulkanického pásma, které protíná severozápadní Čechy od severního Bavorska do Polska. Ačkoliv v této zóně najdeme desítky příkladů sloupcovité odlučnosti čediče, zvláště v oblasti Doupovských hor a Českého středohoří, jenom málokterý je tak krásný a zasazený do malebné přírody jako právě Rotavské varhany. Mohutná odkrytá stěna se skládá z dvanáct metrů vysokých, vějířovitě rozložených hranolů, které skutečně připomínají varhanní píšťaly. Skalní stěna byla v minulosti odkryta kamenolomem. (bur)

Felix Slováček zahraje v divadle
KDY: 18. prosince od 19 h
KDE: Západočeské divadlo Cheb

Nejznámější melodie v podání našeho předního hudebníka Felixe Slováčka uslyšíte v chebském divadle. Felix Slováček i klavírista Boris Krajný zde předvedou své brilantní umění, které nenechá žádného posluchače chladným. Felix Slováček je český klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent. Kromě svého působení v oblasti populární hudby se dobře uplatnil také jako interpret klasického klarinetového repertoáru.

Poslechněte si koncert v kostele
KDY: 19. prosince od 18 hodin
KDE: františkánský kostel Cheb

V rámci adventních koncertů nesmí chybět vystoupení pěveckého sboru Špalíček pod vedením Evy Kůrkové. Na varhany zahraje Eva Klimtová, zpěvácké sólo bude mít Pavla Gottwaldová, alt bude Pavla Závodníková, tenor Vladimír Čech a bas František Eschler. Je třeba dodržovat všechna protiepidemiologická opatření.

V kostele vystoupí kvarteto
KDY: 18. prosince od 16.30 hodin
KDE: Poustka

V kostele svatého Wolfganga v Poustce na Chebsku zazní v podání smyčcového kvarteta ARTIA skladby od A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, J. S. Bacha a dalších známých skladatelů. Členové kvarteta jsou v angažmá Státní opery Praha. Jako host v kostele vystoupí pěvkyně Tereza Bortlová. Uslyšíte i méně známé skladby.

Přijďte si pro světlo
KDY: 13. prosince od 15.30 h
KDE: Královské Poříčí

V sobotu 18. prosince od 15.30 hodin si můžete přijít na Statek Bernard v Královském Poříčí pro betlémské světlo. Zároveň máte možnost si při návštěvě statku prohlédnout také současnou výstavu betlémů. S sebou si přineste svou vlastní svíčku.

Vyzkoušejte si muzejní činnost
KDY: 18. prosince od 10 hodin
KDE: Muzeum KV
Na sobotním badatelském dni si mohou děti a senioři společně vyzkoušet činnosti muzejních pracovníků. Na několika stanovištích za přítomnosti přírodovědce, archeologa a historiků mohou návštěvníci zkoumat historické předměty, data a přitom nahlédnou do zajímavé práce v muzeu. Vstup pro seniory a děti zdarma, ostatní vstup 40 korun.

Přijďte na známou vánoční mši
KDY: 19. prosince od 15 h
KDE: kostel sv. Anny v Sedleci

Česká mše vánoční, také uváděná jako mše Hej mistře, je česky psaná církevní skladba Jakuba Jana Ryby. Má ryze pastorální ráz, je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná všem lidem.