Když Jan Egermayer pracoval pátým rokem jako provozní ve škole Open Gate v Babicích u Říčan, rozhodl se, že vdechne nový život tamnímu jezírku.

„Původně to byl studentský projekt, který vznikl asi před 15 lety. Postupně se však dostal do stavu, kdy bylo potřeba zásadní obnovy,“ vzpomíná Jan Egermayer.

Žádné zkušenosti a málo času

Projekt obnovy jezírka nebyl jednoduchý.  „Musel jsem to vymyslet velmi rychle. Doslova během čtrnácti dní,“ říká Jan Egermayer.

Přiznává, že nikdy předtím na tak velkém jezírku nepracoval. Musel se tedy dodatečně vzdělávat; sledoval různé facebookové skupiny a videa na internetu.

Během neuvěřitelných dvou týdnů se podnikavému muži podařilo nastudovat od odborníků všechny potřebné informace a vytvořit plán, který by se vešel do stanovaného rozpočtu.

„Byla u nás firma, která dělá jezírka na míru. Dala nám nabídku na zhruba 650 tisíc korun bez výkopových prací. Celkově bychom se tak pohybovali kolem milionu. Nakonec se nám to podařilo udělat svépomocí za desetinu,“ vzpomíná s hrdostí Jan Egermayer.


Nahrává se anketa ...

Výstavba jezírka krok za krokem

Jezírko má tvar ledviny, velikost přibližně 9 x 7 metrů a pojme zhruba 60 kubických metrů vody. Práce začala vyčištěním a vybagrováním starých materiálů, a to včetně fólie, která byla původně použita

„Hlínu jsme museli uschovat. Pak se s tím pracovalo jako se sochařským materiálem,“ říká Jan Egermayer.

Velkou výzvou bylo docílit správné nivelace terénu. „Pokud tam máte převýšení třeba půl metru a není to v jedné rovině, fólie kouká ven a jezírko pak působí nevzhledně,“ vysvětluje provozní.

Když byl terén připraven, přistoupilo se k pokládání vrstvy hlíny, písku a geotextilie, která chrání fólii před protržením.

Fólie byla zakoupena v rozměrech 10 na 10 metrů. Následně byla pečlivě položena a upravena tak, aby vytvořila požadovaný tvar jezírka. „Při instalaci se musí fólie zatížit a následeně tvarovat při napouštění vody,“ popisuje Jan Egermayer proces, který vyžaduje preciznost a trpělivost.

close Pro dosažení finálního vzhledu jezírka byla použita dekorační kůra, štěrky a kameny info Zdroj: Se svolením Jana Egermayera zoom_in Pro dosažení finálního vzhledu jezírka byla použita dekorační kůra, štěrky a kameny

Filtrace jezírka: estetické a funčkní řešení

Dalším důležitým aspektem bylo řešení filtrace vody.  Jan Egermayer přišel s levnou, ale funkční variantou - tlakovou filtrací s automatickým proplachem. „Nakonec se nám podařilo filtraci zakopat do země a obsypat pískem, takže není vidět. Výsledný estetický dojem tak nic nekazí,“ pochvaluje si.

V jezírku plavou i oblíbení koi kapři:

Pro dosažení finálního vzhledu jezírka byla použita dekorační kůra, štěrky a kameny, včetně bílého vápence.  Jezírko bylo také zarybněno asi 15 koi kapry.

Jezírko bylo hotové za pouhé čtyři dny

Výstavba jezírka zabrala zhruba čtyři dny intenzivní práce. „Lidem se hodně líbí. Okamžitě se v něm chtěli koupat,“ říká Jan Egermayer s úsměvem.

„Kvůli nadšení návštěvníků bylo nutné umístit ceduli zakazující koupání,“ dodává provozní.

Jezírko, ačkoliv má své drobné nedokonalosti (jako například odkrytou fólii na některých místech), splnilo svůj účel a stalo se oblíbeným místem pro relaxaci. „Nejlepší na tom ale je, že jsme ho dokázali ve dvou lidech vybudovat za zhruba 100 tisíc korun. To je s nabídkou firmy nesouměřitelné,“ říká hrdě Jan Egermayer.

Zaujal vás článek? Přečtěte si i další v nabídce níže. Jsou plné kutilských tipů.