Letos se účastníci vzhledem k protiepidemickým opatřením budou muset obejít bez tradičního hromadného startu. Na vyznačené trasy v parcích a lesích se vydají individuálně sami anebo s rodinou. V Plzeňském kraji se letos běží v Plzni, ale i v Plané na Tachovsku a v Sušici na Klatovsku. Běžci mohou svůj běh symbolicky věnovat vybrané osobnosti. Nejčastěji běhají za Miladu Horákovou, letce RAF nebo vlastní babičku či dědu.

V Plzni je start i cíl běhu u Ranče Šídlovák. Trasa, která bude viditelně označena, poté vede lesy okolo Boleveckých rybníků. Účastníci si mohou vybrat tratě v délce 1, 5 či 10 kilometrů. V Sušici je start a cíl u koupaliště. V Plané se startuje i finišuje u parkoviště v Revoluční, u tenisových kurtů a skate parku.

Startovné činí 300 Kč a putuje na podporu dalšího natáčení vzpomínek pamětníků. V celé republice jsou zaregistrovány více než čtyři stovky běžců. Registrace je možná na webu behpropametnaroda.cz, kde najdete podrobné informace o kategoriích a o vyznačených trasách v jednotlivých obcích.