Akademie rodičovství nabízí pomoc pro každou rodinu jednotlivě, protože každá má jiný příběh a potřeby. Je ale možné říct, se kterými problémy za vámi klienti chodí nejčastěji?
Rodiče chtějí, aby jejich děti byly spokojené a šťastné. Když takové emoce u dětí nevidí, tak si to berou osobně a často přemýšlejí, že je něco špatně v jejich rodičovské výchově. Nejistota rodičů při výchově je z mého pohledu nejčastějším impulzem k rozhovoru s odborníkem. Do rodičovského přístupu se také promítá nefunkční partnerský vztah. Rodiče se nedomlouvají na společných hranicích a jdou často proti sobě. Děti se necítí v takovém prostředí bezpečně a více zkouší rodičovské hranice nebo z pohledu rodiče „zlobí”. Právě v nejistotě se schovávají problémy, které rodiče vnímají.

Co přináší dětem předčítání nahlas?

close Iva Kyselá, terapeutka a spoluzakladatelka organizace Akademie rodičovství. info Zdroj: Se souhlasem Ivy Kyselé zoom_in Iva Kyselá, terapeutka a spoluzakladatelka organizace Akademie rodičovství. V tu chvíli jim může pomoct rodinná terapie.
Je skvělé, že přijít na rodinnou terapii nebo se poradit o tom, co můžu udělat jako rodič jinak, začíná být běžné. Rodiče mohou tímto u dětí předejít komplikovanému sebevztahu i složitým mezilidským vztahům v dospělosti. Je rozdíl v tom, co řeší rodiče dětí v předškolním věku a co ve školním a nejvíce v teenagerovském. U malých dětí v předškolním věku se rodiče potýkají s problémem, jak přistupovat ke vzteku a vzdoru dítěte či úzkosti z odloučení, která přichází například s chozením do školky. Dalšími tématy, s nimiž rodiče takto malých dětí za námi chodí, je samostatný spánek dětí, příchod sourozence na svět, sourozenecké konflikty nebo nastavování hranic.

Jaké kvality musí splňovat kniha pro děti, aby si získala pozornost ceny Magnesia Litera?

Jaké problémy se nejčastěji objevují v případě dětí ve školním věku?
U dětí ve školním věku se rodiče často bojí toho, že se jejich dítě neumí prosadit, někdo ho šikanuje nebo se neučí. Rodiče také často chtějí vědět, jak s dětmi mluvit o rozvodu. Jak to v rodině nastavit tak, aby to děti poznamenalo co nejméně.

Narůstá počet dětí vystavených domácímu násilí. Kde mohou najít pomoc?

Problém komunikace

A co u pubertálních a dospívajících?
U pubertálních a dospívajících je problémem především komunikace. Tím je myšleno, že se zavírají do svých pokojů, nemluví s rodiči, zhoršují se ve školních výsledcích nebo do školy vůbec nechtějí jít. Ubližují si či nejsou schopni navazovat kamarádské vztahy a cítí se osamoceni. Jsou to jen krátké úryvky z trápení rodičů. Někdy to má poměrně jednoduché řešení v podobě pomoci rodičům v tom pochopit potřeby dítěte a umět mu opravdu naslouchat. Ale také být si jistý ve své rodičovské roli, ke které patří po dítěti vyžadovat, dávat mu hranice a nebát se, že mě dítě nebude mít rádo, když po něm něco chci. Líbilo by se mi otázku otočit. Co chtějí nejčastěji řešit děti, co je trápí v rodinném prostředí a jak by to chtěly?

close Rodina a děti. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Do rodičovského přístupu se také promítá nefunkční partnerský vztah.

Proč jsou pohádky stále tolik populární také mezi dospělými?

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in A jak byste na takovou otázku odpověděla?
„Mámo, táto, vy mě neslyšíte! Já přece říkám úplně něco jiného!“ To je nejčastější reakce dětí, když si povídá celá rodina. Jak spolu v rodinách mluvíme, to je obrovské téma. Děti chtějí zázemí, to znamená pohodové rodiče, kteří se nehádají, zajímají se, prožívají s nimi čas, ale dají jim také prostor.