„Nemyslím si, že budou tak velké jako v roce 2002. Určitě ale zase vyplaví plno domů, hlavně na Roudné, v Koterově a Božkově. Podle mě to nebude ani dlouho trvat,“ uvedl Přemysl Zikmund z Plzně a poukazuje i na současné počasí. To zatím způsobuje v kraji problémy zejména na severním Plzeňsku, například v obcích Bučí, Pakoslav a Buč. Vylily se tam říčky a voda s bahnem z polí zaplavila lidem sklepy.

„Okny vletěla do sklepa a za chvíli ho celý zaplavila. Z druhé strany domu a z dalších sklepních oken pak zase vytékala ven,“ popsal situaci Ladislav Švec z jiné zaplavené obce Čerňovice. Záplavy způsobuje nestandardní počasí. „Dlouhotrvající brázda nízkého tlaku vzduchu, která teď ovlivňuje počasí v Čechách, je častější na podzim než v srpnu,“ říká meteorolog Josef Cink a klimatologové doplňují: Počasí bude mít stále větší výkyvy.

Podle Petra Lišky z odboru krizového řízení plzeňského magistrátu je Plzeň na povodně připravena lépe. „Situace je lepší minimálně v tom, že umíme mnohem dříve informovat lidi a ti se mohou na povodně připravit. Také máme připravené pytle a písek a víme, kam a kolik pytlů položit, aby byly škody co nejmenší,“ uvedl Liška. Město už do protipovodňových opatření investovalo 100 milionů korun. V plánu je investovat ještě 600 milionů.