Jak potvrdil Berounskému deníku mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora, požár byl nahlášen před 11. hodinou. „Hoří průmyslová hala v plném rozsahu,“ uvedl.

Před 15. hodinou se požár podařilo lokalizovat. „Je pod kontrolou a dále se nešíří. Hašení však stále pokračuje," doplnil mluvčí.

Hasiči vyhlásili nejprve druhý a třetí stupeň poplachu, později byl poplachový stupeň zvýšen na nejvyšší možný- zvláštní. Hala se částečně zřítila. Na místě zasahovalo více než 30 hasičských jednotek.

Z Roudnice k požáru vyrazil i speciální hasičský vrtulník. „Na místo dorazil hasičský vrtulník Black Hawk, který by měl pomáhat s hasebními pracemi uvnitř budovy,“ potvrdil Sýkora.

Jeden obrat od Žebráckého rybníka, kde nabírá vodu, zpět k místu požáru, vrtulníku trvá necelé dvě minuty.

Na místo dorazil hasičský vrtulník Black Hawk. | Video: Deník/Radek R. Kaša

Na místě jsou také záchranáři, kteří ošetřili devět hasičů. „Jeden utrpěl popálenin v oblasti ramene. Šlo primárně o dehydrataci a přehřátí,“ potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková s tím, že osm jich bylo ošetřeno na místě bez nutnosti transportu. "Jeden byl odeslán k vyšetření do Nemocnice Hořovice," doplnila později. 

Krátce po 18. hodině informuje Monika Nováková o dalších dvou pacientech. "Ted máme v péči další dva pacienty, kteří jsou lehce nadýchaní kouřem, povezeme je také do Nemocnice Hořovice," uvedla.

Zákaz vycházení

Jak je patrné ze snímků, oblak hustého černého dýmu byl vidět už od Berouna. Policie vyhlásila zákaz vycházení nejen pro řidiče na dálnici, ale i pro obyvatele okolních domů. Je to z důvodu šířících se zplodin. Požárem je zasažen prostor o průměru zhruba 100 metrů z pohledu od dálnice.

Dým s obavami sledovali i řidiči, které požár na dálnici uvěznil. Pokud by se vítr otočil, šel by kouř přímo směrem k čekající koloně aut. 


Podle redaktora Berounského deníku, který byl na místě, byl žár obrovský. Kvůli zvědavým řidičům byla na dálnici D5 nejprve snížena rychlost, později policie komunikaci uzavřela. „Policie teď už zavřela dálnici a hasiči začínají zasahovat přímo z komunikace,“ hlásil v poledne redaktor z místa.

Požár v Žebráku byl vidět i z ledadla 

close Dým z požáru byl vidět i z letadla. „Dým stoupal a linul se ve výšce našeho letadla, když jsme se pomalu chystali na přistání na letišti Václava Havla v Praze,“ popsala čtenářka Deníku Tereza Švehlová. info Zdroj: Tereza Švehlová zoom_in Dým z požáru byl vidět i z letadla. „Dým stoupal a linul se ve výšce našeho letadla, když jsme se pomalu chystali na přistání na letišti Václava Havla v Praze,“ popsala čtenářka Deníku Tereza Švehlová.

Informaci o uzavření dálnice potvrdila i policie. „S ohledem na bezpečnost motoristů jsme z důvodu požáru haly na výrobu plastů v obci Žebrák uzavřeli dálnici D5, a to v úseku 34. - 41. km v obou směrech. Objízdná trasa je vedena po silnici č. 605,“ informovali středočeští policisté na sociální síti. 

Po 15. hodině pak policie provoz na dálnici obnovila v obou směrech.

K požáru průmyslové haly se po 17. hodině na facebooku vyjádřila také středočeská hejtmanka Petra Pecková. Podle jejích slov bylo odpoledne na místě 154 profesionálních i dobrovolných hasičů a 33 kusů techninky. 

"Na místě opravdu skvělá a profesionální organizace zásahu. Vše mají jednotky IZS pod kontrolou a nyní je už pod kontrolou i požár. Rozptylové podmínky byly dobré, takže chemická laboratoř nezaznamenala znečištění ovzduší nad normu," uvedla Petra Pecková.