Nepokoje podle Rendlové dnes kolem poledne vyvolali dva občané Nigérie, kteří zahájili vzpouru proti policii. Přidalo se k nim dalších 13 cizinců. "Zabarikádovali se v místnosti. Když je odsud chtěla policie vyvést, tak začali házet nábytek," popsala situaci mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ještě před ukončením zákroku vzpouru odsoudil. Následky by podle něj měli nést ti, kdo nepokoje rozpoutali. "Takovéto chování nebudeme v žádném případě trpět. Doufám, že policie problém v krátké době vyřeší," sdělil ČTK Chovanec.

Záchytné zařízení pro cizince na Plzeňsku má kapacitu 200 míst. Podle aktuálních údajů ministerstva vnitra tam k dnešní půlnoci bylo umístěno 56 cizinců.

Areál Balková je v provozu od listopadu 2016, kdy do něj dorazila padesátka běženců ze severočeských Drahonic. S nimi do Balkové dorazilo na šedesát zaměstnanců zařízení. Areál se předtím déle než rok připravoval na svoji novou úlohu.

Zařízení v Balkové, která spadá pod obec Tis u Blatna, má kapacitu 210 lidí a nachází se na rozhraní Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Vzniklo na místě stejnojmenné vísky vylidněné po válce a v roce 1989 začínalo jako škola v přírodě. Šest let nato se změnilo v policejní střední školu, která vydržela dva roky, od roku 1998 do roku 2005 v Balkové bylo záchytné zařízení pro cizince, poté ji policisté využívali jako výcvikové středisko.