„Porosty jsou vyschlé, takže požáry se pak lépe šíří a jejich rozsah je větší," upozorňuje operační důstojník krajských hasičů Štefan Livinka. O víkendu hasiči zasahovali u několika požárů, mimo jiné hořelo dvouhektarové pole v Plzni-Liticích, tráva a křoví v areálu Na Lopatárně nebo pětihektarový les v Mladoticích. „Spojovat tyto požáry přímo se suchem by byla spekulace," dodal Livinka.

Správa veřejného statku města Plzně se k varování před požáry připojuje. „Žádáme návštěvníky lesa, aby v současném horkém počasí nerozdělávali oheň a neodhazovali nedopalky. Právě neopatrnost a neukázněnost mají za následek velké škody lesních porostů," uvádí Richard Havelka. Ohniště by se nemělo rozdělávat v žádném případě ani na louce nebo ve strništi. Zvýšenou pozornost by dospělí měli věnovat dětem, aby si nehrály s ohněm.

Přeháňky, které se mohou objevit místy ještě dnes, sice riziko snižují, ale jen nakrátko. Podle plzeňských meteorologů v dalších dnech příliš srážek nepřibude. „Co nenapršelo v pondělí a v úterý, to už v příštích až deseti dnech nebude," podotkl meteorolog Jan Sulan. Už od zítřka má být obloha zase téměř jasná a teploty budou postupně stoupat. O víkendu se můžeme opět těšit na třicetistupňová horka, extrémní vedra však nehrozí.