„Ohnisko požáru se nacházelo v kontejneru na použité jednorázové elektronické chirurgické nástroje. Pravděpodobnou příčinou požáru se tedy jeví technická závada na baterii jednoho z nich,“ uvedl v pátek dopoledne mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

I když byl požár malého rozsahu, předběžně odhadnutá škoda je 18 milionů korun, a to vzhledem k vysoké hodnotě přístrojů a nástrojů, které byly v místnostech zasažených teplem či zplodinami hoření. „Uchránili jsme majetek v hodnotě 200 milionů korun,“ poznamenal k tomu mluvčí hasičů.

U požáru hasiči zasahovali ve čtvrtek po páté hodině odpoledne. „Podle prvotních informací mělo jít o požár některého z operačních přístrojů. Nakonec se ukázalo, že hořelo ve vedlejší ‚čistící místnosti‘, která se sálem sousedí,“ zrekapituloval Poncar. Z budovy bylo evakuováno nejprve 24 osobo a poté dalších 21 do jiné části budovy. „Místo zásahu bylo silně zakouřeno, proto jsme po uhašení požáru, nasadili přetlakovou ventilaci a objekt odvětrali,“ doplnil.

Na místě zasahovala i zdravotnická služba, která povolala i vůz pro případné hromadné postižení osob. „V péči jsme měli pouze jednu osobu, která byla psychicky rozrušená. Po vyšetření naším lékařem a následném zklidnění, nebyl důvod k jejímu dalšímu transportu do zdravotnického zařízení,“ sdělila za záchranáře jejich mluvčí Andrea Divišová.