„Banky teď stanovily mnohem tvrdší podmínky ohledně ručení na nové provozní úvěry. Pro živnostníky je teď mnohem složitější získat finanční zdroje,“ říká předseda Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje, který na jednání zastupoval zaměstnavatele. Podle něho je třeba udělat jakousi inventuru dotačních programů tak, aby podniky věděly odkud mohou čerpat.
Právě to by měl být jeden z problémů, jehož řešením se chce tripartita zabývat. Podle Jindřicha Brabce z Regionální rady odborových svazů ČMKOS PK by se měl kraj a jednotlivé obce věnovat také zakázkové náplni jednotlivých firem. „Národní krizový plán tohle vůbec neřeší. Jednotlivé samosprávy by měly firmám pomáhat prostřednictvím zadávání veřejných zakázek,“ myslí si Brabec. Podle něho už řada měst v Plzeňském kraji pomáhá místním firmám i jejím zaměstnancům. „Jedním z příkladů je Stříbro. Právě místní firma AFL propouštěla asi nejvíce,“ doplňuje Brabec.
Pomoc ze strany kraje a obcí by měl být jeden z kroků, jak zajistit obyvatelům regionu práci. „Nezaměstnanost v Plzeňském kraji je oproti zbytku republiky poměrně nízká. To je ale způsobeno především tím, že Západní Čechy byly specifické tí, že firmy zaměstnávaly spoustu agenturních zaměstnanců, především cizinců. Těch se propouštění dotklo nejdříve,“ doplňuje Brabec. Ani tak se prý ale podle něho nedá říci, že by propouštění v kraji bylo malé.
Tripartita zaměstnavatelé – odbory – kraj měla podle Brabce vzniknout už dávno. „V současné době ji má více než polovina krajů. V Plzeňském se o ní uvažovalo už řadu let. Jsem rád, že se to podařilo teď. Myslím si, že je to v pravou chvíli. Podle ekonomů začne krize kulminovat ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku,“ vysvětluje.
Do třiadvacátého června by měly vzniknout komise hospodářského a sociálního rozvoje kraje a komise pro zaměstnanost a rozvoj lidských zdrojů.