Od začátku programu ČSOB rozdělila po celé republice už více než 38 milionů korun. V každém z 15 regionů (Praha je rozdělena na dvě části) soutěží čtyři žadatelé. Tři vybrala odborná porota, čtvrtému udělila tzv. divokou kartu veřejnost. Nyní se všichni finalisté, které postupně představujeme na stránkách Deníku, snaží získat co nejvíce finančních prostředků od veřejnosti. Vybraná suma totiž určí i výši příspěvku od banky.

„Do finále se opět probojovala řada zajímavých a lokálně prospěšných projektů. Jsem rád, že díky ČSOB pomáhá regionům můžeme opět zaktivizovat drobné dárce a svým dílem přispět k rozvoji filantropie v Česku,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Místo k setkávání

Letos na jaře získaly největší podporu projekty Záchrana kostela v Nových Domcích u Rozvadova, FELITI – pomáháme udržet rovnováhu v přírodě, Na čerstvém vzduchu pod střechou a Šťastný vodicí pes.

I podzimní kolo ale nabízí řadu kvalitních prospěšných projektů. Celkem se jich přihlásilo 226. V lokalitě Plzeňský kraj se o finanční příspěvek uchází tyto: Terapeutická židle pro handicapované děti, Oprava obvodového zdiva na zámku Veselí, Klub Magnet pro děti a mládež a Čistý člověk, větší šance.

Druhým je zapsaný spolek Tvrz Veselí s projektem Oprava obvodového zdiva na zámku Veselí. Romantický zámeček ve Veselí nad Úhlavou prochází pomalou rekonstrukcí. Dvě střechy zámku už jsou opravené a nyní ho čeká oprava obvodového zdiva, korunní římsy a obnovy pilových ozubů. To je další krok k zastřešení celého zámku.

Na zvelebování zámku se během pěti let podílelo už více než 70 dobrovolníků z ciziny i České republiky. „Areál zámku je místem přátelských setkání, spolupráce a naděje, že společně obnovíme jeho bývalou krásu,” říká Marta Tomanová ze spolku Tvrz Veselí. Ten nyní shání peníze na zděné a tesařské konstrukce, tvrdé krytiny, nátěry a úpravy povrchů.

Veřejnost rozhodne

- V každém kraji se ve finále utkávají 4 projekty.
- Veřejnost může finančně přispívat od 9. prosince 2019 do 6. ledna 2020 na webových stránkách csobpomaharegionum.cz.
- Každý region získá navíc od ČSOB 150 000 Kč.
- Výše příspěvku se odvíjí od úspěchu projektu u veřejnosti (50 000 Kč za první místo, 40 000 Kč za druhé místo, 30 000 Kč za třetí místo a 25 000 Kč za čtvrté místo).
- Minimální příspěvek veřejnosti nezbytný pro získání finanční podpory ČSOB je 5 000 Kč.
- 14. ledna 2020 budou známy konečné výsledky