„Zamluvili jsme si byt ještě za nižší cenu. Bohužel, když jsme jej chtěli zaplatit, prodražilo se nám to zhruba o šedesát tisíc,“ popisuje svou zkušenost Plzeňan Jan.

Hned druhého ledna se o čtyři procenta zvýšila cena u projektu Rezidence Doubravka. „Netýká se to bytů, kde jejich budoucí majitelé zaplatili polovinu ceny. Kdo pouze uhradil rezervační poplatek, zaplatí už více,“ uvedla Stanislava Vondráková z Riva Reality. V Černicích vzrostla cena pouze o některých bytů. „A to navíc jen o tři až čtyři procenta,“ dodává Vondráková. Na Bručné naopak ceny zůstávají. Řada developerů se zatím rozhoduje. „Není to tak, že by se zdražovalo plošně. Záleží na tom, jaký postup zvolí investoři,“ doplňuje.

Důležité je také, v jaké fázi se zrovna projekt nachází. „V některých případech jsou ceny uváděny bez DPH. Tato částka se pak nemění, navýší se pouze daň,“ sděluje ředitelka realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová.

Na konci roku zájem zákazníků o nové byty právě kvůli obavám z vyšší DPH narostl. „Nebylo to ale tak výrazné, jako při prvním zvýšení,“ konstatuje Džupinová.

V bytové výstavbě se zatím změna daně projevila nejvíce. Pocítí ji ale i lidé, kteří jdou například nakupovat potraviny. „Výrobci v regionu už navýšili ceny. Je to poprvé v historii, co se rozhodli, že nebudou nést nárůst cen sami. Výrazně se změnily odběratelsko – dodavatelské vztahy. Výrobci potraviny už na sebe nechtějí nechat tlačit obchodní řetězce, které po nich chtějí co nejnižší cenu,“ vysvětluje předseda Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík.

Jak se bude situace dále vyvíjet, se ale podle něho teprve uvidí. „Výrobní firmy jsou ale každopádně první na řadě, kdo zaplatí DPH. Jsou tak vlastně v kleštích,“ říká Mužík s tím, že velmi novinka ovlivnila pekaře a cukráře. „Zvýšila se DPH, i cena energií a o polovinu zdražila mouka. Vím, že některá z pekařství v Plzeňském kraji už nahlásila, že pokud se situace nezmění, budou muset skončit,“ sděluje.

Zástupci plzeňských pekařství potvrzují, že situace teď opravdu není příliš jednoduchá. „Zdražilo se v podstatě všechno včetně pohonných hmot. Cenu pečiva jsme zvedli jen do výše změny DPH,“ řekl Deníku Karel Bayer z plzeňské pekárny. Podle něho už vlastně není na čem ušetřit. „To jediné, kde by se dalo ubrat, je kvalita výrobků. To ale nikdy nepřipustíme. To už by pak vlastně nemělo smysl,“ dodává Bayer.

Zvýšení sazby postihne rovněž vydavatele novin a knih i pořadatele kulturních akcí. „Obávám se, že vzhledem k tomu, jaká situace v současné době panuje, si nemůžeme dovolit cenu vstupenek navýšit. Lidé totiž na koncerty moc nechodí a nabídka akcí je v Plzni poměrně bohatá. Je to boj o každého návštěvníka,“ komentuje stav majitel Zach´s Pubu Karel Zach. Nárůst daňové sazby už zdražil lidem v západočeské metropoli i vodné a stočné, teplo a městskou dopravu.

Debaty o tom, zda se DPH v následujících letech znovu navýší, ve vládě pokračují. Hovoří se například o sjednocení obou sazeb daně na 19 či 20 procent.

U čeho se DPH zvýšila

Nárůst spodní sazby daně z přidané hodnoty zdražil především potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou hromadnou dopravu, knihy, časopisy a noviny. Nová sazba ovlivní rovněž ceny ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce, léky a zdravotnické pomůcky, stavební práce, dětské pleny či svoz odpadu.