„Mezi oceněnými nebudou chybět velké společnosti, jako je Plzeňský Prazdroj, Sony Dadc, KS Europe a Key Plastics Janovice. Sítem nominačních kritérií ale prošla i menší firma DAC Hobit. Všechny mají jedno společné, že přistupují vstřícně ke svým zaměstnancům – rodičům," říká Renata Steinerová, vedoucí infocentra projektu.

Jmenovaní a ocenění zaměstnavatelé svým zaměstnancům – rodičům umožňují využívat moderní flexibilní formy práce, např. pružnou pracovní dobu, částečný pracovní úvazek, sdílené pracovní místo či stlačený pracovní týden. Většina nominovaných firem také dovoluje zaměstnancům pracovat z domova v případě neočekávaných událostí v rodině, jako je nemoc dítěte nebo nutnost péče o starší rodiče.

V Plzeňském Prazdroji tak zaměstnanci, kterým to umožňují pracovní podmínky a povaha jejich práce, mohou využívat flexibilní pracovní dobu i práci z domova. „V současné době tuto možnost využívá přes 150 zaměstnanců. Dalšími příklady jsou poskytování rovných příležitostí a podpora gendrově vyrovnaných pracovních týmů nebo vytváření lepších podmínek pro harmonizaci rodinného a pracovního života," uvedla Pavla Mášková z Plzeňského Prazdroje.

Plzeňská firma DAC Hobit, která organizuje sportovní aktivity pro rodiče s dětmi ve věku od 2 měsíců do 10 let, je malou firmou. „Máme trochu jiný systém pracovní doby. Já sama mám dvě děti, a tak vím, jaké to je vyzvedávat je ze školy a školek a jak je mnohdy těžké vše sladit s prací. To jsme také upřednostnili, a tak mají naše zaměstnankyně možnost zorganizovat si čas pro rodinu i práci. Lidi jsou tu spokojeni, líbí se jim tu, a to je hlavní. Vyžaduji jejich 100% nasazení, na tom závisí i prosperita firmy, a to může zaměstnavateli nabídnout jen spokojený pracovník," říká majitelka firmy Petra Obytová. To, že společnost vychází zaměstnancům rodičům vstříc, potvrdila i jedna z pracovnic: „Mám už sice děti velké, ale je fakt, že nám zaměstnavatel, máme-li nějaké problémy s rodinou, vždy vyjde vstříc."

Předání certifikátů se uskuteční v rámci projektu Cristal. Do něho se mohou stále hlásit i další firmy z celého kraje.