„Zaevidováno u nás v prosinci bylo 7243 uchazečů o zaměstnání,“ uvedl Tomáš Moravec z Úřadu práce Plzeň–město (ÚP).

Ani v prosinci se nezastavil propad počtu volných pracovních míst. V nabídce úřadu práce jich bylo 1204. To je o sedmaosmdesát míst méně než v předchozím měsíci. Oproti prosinci roku 2008 se počet volných míst snížil o 3345. Na jedno volné místo bylo šest nezaměstnaných.

Nabídka míst je pestrá – od nekvalifikovaných dělnických pozic přes zedníky až po manažerské posty. Všechno však ve velmi nízkém počtu. Nezaměstnaní tak mají velmi složitou pozici. „Smlouva mi skončila posledního prosince. Zaměstnavatel mi ji neprodloužil. Když jsem se teď díval na vývěsku volných míst, nadšený jsem z toho nebyl. Dělal jsem skladníka a takových míst tu moc není. Ještě že mám nárok na podporu,“ říká jeden z uchazečů.

Přestože tu nezaměstnanost stoupá, je na tom západočeská metropole pořád nejlépe v celém Plzeňském kraji. Na Plzni–jihu byla v prosinci míra nezaměstnanosti 6,8 procenta, na Plzni–severu 7,8 procenta. V obou případech to je nárůst o zhruba půl procenta.

Plzeňský kraj má pátou nejnižší nezaměstnanost v republice. Lépe je na tom jen Praha, Středočeský, Jihočeský a Královéhradec­ký kraj.