„Jedná se o běžnou fluktuaci. Narůst míry nezaměstnanosti nijak neovlivnili absolventi škol. Těch bylo dokonce méně,“ řekla Čadová. Podle ní ve velkém městě jako je Plzeň nehrají téměř žádnou roli sezonní práce. Ty se projevují spíše ve venkovských oblastech.

Meziročně stále pokračuje pokles nezaměstnanosti. V červnu minulého roku byla míra nezaměstnanosti 5,1 procenta. Stále se také zvyšuje počet volných pracovních míst. „Zatímco v červnu minulého roku bylo v okrese Plzeň město evidováno 3252 volných pracovních míst, v tomto roce je to již 5665,“ doplňuje Čadová. V květnu tohoto roku bylo evidováno 5390 volných míst.

V nabídce pracovního úřadu jsou pracovní místa z různých oborů. Nejvíce se na nich prý podílí požadavky velkých firem z Borských polí.

V Plzeňském kraji setrvala míra nezaměstnanosti na 4,7 procenta

Červnová míra nezaměstnanosti v Plzeňském kraji se oproti minulému měsíci nezměnila a setrvala na 4,7 procenta. Oproti loňskému červnu je o 0,8 procentního bodu nižší. Její stagnaci a trvalé snižování od počátku roku zajistila hlavně velká nabídka pracovních příležitostí, zejména v průmyslových zónách, a rozmach sezonních prací. Region je po Praze, Středočeském kraji a Jihočeském kraji čtvrtý nejlepší v zemi. Ve všech sedmi okresech byla míra pod celostátním průměrem, který je nyní 6,3 procenta, řekl ČTK Tomáš Moravec z Úřadu práce v Plzni.

Stovky volných pozic hledají firmy v průmyslových zónách Borská pole v Plzni, v sousedním CTParku, dále na Nové Hospodě u Boru na Tachovsku, ale také výrobce kabelových svazků AFL ve Stříbře na Tachovsku a Haas Chanovice z Klatovska, producent dřevěných prvků a domků.

"Červencová nezaměstnanost, podobně jako v minulých letech, zhruba o dvě desetiny naroste. Začnou se hlásit absolventi," řekl Moravec.

Nezaměstnanost se zvýšila, shodně o jednu desetinu, jen v krajském městě a v Domažlicích na 4,3, respektive 4,6 procenta. Stagnovala na Klatovsku, kde činí 5,7 procenta, na Plzni-severu s mírou 4,5 procenta a na jihu Plzeňska, kde je trvale nejnižší a činí 3,4 procenta. Na Tachovsku a na Rokycansku se snížila o desetinu procentního bodu na 6,2, respektive 4,5 procenta.

Koncem června bylo v Plzeňském kraji evidováno 15.047 lidí bez práce, což je meziměsíčně o 113 méně a o 2704 méně než ve stejném měsíci loni. Dosažitelných uchazečů, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce, bylo 14.134, tedy o 44 více než v květnu. Práci v červnu hledalo 8598 žen, zhruba shodně jako o měsíc dříve.

Úřady práce nabízely v posledním dni minulého měsíce 10.479 volných míst, což je meziměsíčně o 475 více a oproti loňskému červnu to bylo o 4371 více. Na jedno volné pracovní místo připadlo 1,4 uchazeče. Do evidence přicházeli lidé ze všech oblastí - strojírenství, elektrotechniky, služeb a stavebnictví.

V krajském městě, kde je dlouhodobě největší počet občanů bez práce, se jich v červnu ucházelo o místo 4315, o 138 dosažitelných lidí více. Volných pozic je tam 5665, v květnu jich bylo 5390. Počet nově hlášených lidí vzrostl ze 681 na 790.

ČTK/Václav Prokš