„Pokles byl vzhledem k tomu, že nastává v tomto období každý rok, očekávaný. Možná, že předpoklady byly ještě optimističtější, ale je to tím, že v Plzni se tolik neprojevují sezonní práce,“ říká Tomáš Moravec z Úřadu práce Plzeň–město.

Žádné hromadné propouštění podle něho firmy v západočeské metropoli v nejbližší době nenahlásily.

Meziměsíčně poklesl počet lidí bez práce o 178 na 7588. Zároveň ale poklesl počet volných míst na 863. Na jedno místo je tak v Plzni téměř devět nezaměstnaných.

Podle údajů serveru www.prace.cz je ale nabídka v Plzeňském kraji oproti ostatním regionům České republiky nadprůměrná. „Stabilní nabídka pozic je v Plzeňském kraji v oborech prodej a obchod. Firmy zde poptávají zejména obchodnické pozice, jako jsou obchodní zástupci, manažeři prodeje, obchodní referenti a prodejci. Poptávka v regionu tak odráží obraz celého trhu práce,“ uvedla Jana Skalová z portálu.

Zájem je také o obory administrativa, farmacie, elektroprůmysl nebo reality.

Celkově v Plzeňském kraji nezaměstnanost poklesla o půl procenta na osm procent. Nejlépe je na tom tradičně Plzeň, nejhůře pak Tachov. I tady se ale situace začíná vylepšovat, protože míra nezaměstnanosti tady poklesla dokonce o jedno procento.

Na podporu zaměstnanosti v Plzeňském kraji funguje několik projektů. Jedním z nich je i S pomocí za prací. K poslednímu březnu se díky němu podařilo zaměstnat šestašedesát lidí. „Několik dalších účastníků projektu má přislíbeno pracovní místo po absolvování rekvalifikace,“ sděluje manažerka projektu Barbora Kuralová. Cílovými skupinami jsou nezaměstnaní vedení v evidenci úřadu práce méně než rok a také osoby ohrožené nezaměstnaností. V současné době se chystá třetí turnus projektu.