Zaměstnanci plzeňských kováren a hutí Pilsen Steel se minulý týden po několikaměsíční pauze vrátili zpátky do práce. Na jak dlouho, to však zatím není jasné. Pracovníci mají jistotu pouze v tom, že poslední červencový a první srpnový týden budou mít celozávodní dovolenou. Zda se potom opět postaví k linkám, nebo bude pokračovat částečná odstávka výroby, je ještě ve hvězdách.

Společnost dlouhodobě nekomunikuje s novináři a ani samotní škodováci stále nevědí, na čem jsou. „Nikdo nic neřekne. Ve středu jsme přišli do práce na ranní a akorát nám bylo řečeno, že práce teď je, že je materiál a dělat se normálně bude," řekl Deníku dělník z kováren, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.

Z hutí mělo v polovině uplynulého týdne přijít do kováren šest desetitunových ingotů (kovový hutní polotovar určený k dalšímu zpracování, pozn. red.) a v plánu jsou prý ještě dva pětadevadesátitunové. „A po nich samozřejmě další," doplnil zaměstnanec.

Mezi dělníky se hovoří o tom, že firma by měla v následujících dnech zpracovat kolem dvou tisíc tun surového železa.

„Nevíme, s čím počítat. Mám strach z toho, že až materiál dojde, budeme zase doma," obává se mladý muž, který byl na nucené dovolené od února až do minulého týdne. Do května pobíral 80 procent průměrné mzdy počítané ze základu, což u něj dělá kolem třinácti tisíc čistého. Na červen a červenec se vedení společnosti dohodlo s odboráři na částce ještě o deset procent nižší. „Výplata zatím pokaždé přišla," doplnil.

Společnost, v jejímž vedení stojí občané Ruska, v Plzni zaměstnává na osm stovek lidí.

Redakce Deníku se již po několikáté snažila získat vyjádření vedení společnosti k ekonomické situaci uvnitř firmy, ale marně. Prostřednictvím agentury Essential Communication, která metalurgicko-strojírenský závod zastupuje v mediální oblasti, bylo zasláno několik otázek, nikdo na ně však neodpověděl. Poslední vyjádření dala firma Deníku v prosinci; její tehdejší jednatel nazval odstávku optimalizací výroby.

Společnost Pilsen Steel prošla před dvěma lety tzv. reorganizací, kterou posvětil plzeňský krajský soud. Zbavila se tak dluhů, které dosahovaly téměř pěti miliard korun. Ze svých pohledávek tak zaplatila pouhých 50 milionů korun, tedy necelé jedno procento.

Jak je vidět, posledních deset měsíců se však opět potýká s problémy. Situací v plzeňské společnosti se již delší zabývá i ministerstvo práce. Již před několika měsíci si také plzeňský Úřad práce vyžádal přehledy pracovních pozic zaměstnanců a možnosti jejich možného dalšího uplatnění. Propouštění by podle našich informací zatím hrozit nemělo.