„Zájem se rozhodně zvýšil. A dá se očekávat, že ještě poroste,“ sdělila Deníku Karin Hartung z Evropské služby zaměstnanosti EURES z německého Weidenu. Zaměstnavatelé tady podle ní poptávají především svářeče, elektrotechniky, malíře, truhláře, zdravotnické profese, řidiče nákladních automobilů, pracovníky v gastronomii, zemědělství či službách nebo obchodníky. Čechům nahrává také nízká nezaměstnanost, která v současné době panuje v Bavorsku. V dubnu letošního roku byla na úrovni 3,9 procenta. Počet volných pracovních míst v Německu byl v březnu 460 857.

„Některé pozice byly dlouhodobě neobsazené. Firmy jsou teď rády, že pracovníci z České republiky nepotřebují pracovní povolení,“ dodává Hartung. Lidi podle ní nejvíce zajímá, jak si vůbec práci v Německu zajistit, co požadují tamní zaměstnavatelé a jaká volná pracovní místa tam jsou k dispozici. Další poradenské dny by měly následovat.

Pro informace si včera přišli především zástupci dělnických profesí. Dorazili například frézaři, truhláři, zámečníci či dělníci. „V Plzni jsem teď o práci přišel, tak doufám, že bych se mohl uchytit v Bavorsku. Daleko to není. Vzhledem k tomu, jak vysoký bych tam bral plat, vyplatilo by se mi i dojíždění,“ říká jeden z uchazečů o zaměstnání, který se na práci v Německu dotazoval.

A co musí zájemci o zaměstnání v Bavorsku udělat? „Měli by se přihlásit v Německu na úřad práce jako uchazeči o práci. Buď musí umět německy, anebo mít s sebou někoho, kdo jim bude překládat,“ vysvětluje Hartung. Zda zájemce bude k práci potřebovat výbornou znalost němčiny, rozhoduje především zvolená profese. „Zdravotní sestra se samozřejmě musí umět domluvit dobře. U dělnických profesí to vyžadováno není,“ dodává.

Jestli už se měsíc zmírněných podmínek práce v Německu projevil kladně na hodnotách nezaměstnanosti na Plzeňsku, na Úřadu práce (ÚP) informace nemají. „To se dá těžko zjistit. Jestli někdo začne pracovat v Německu, se neeviduje,“ uvedl Tomáš Moravec z plzeňského pracoviště ÚP.

O jaké profese je v Německu zájem

CNC–obráběči, svářeči, řemeslná povolání (například elektrotechnici, malíři, truhláři, zdravotnické profese (lékaři, ošetřovatelé nemocných a seniorů, řidiči nákladních vozidel, profese v hotelnictví a gastronomii (kuchaři, servírky, číšníci), zemědělské a lesní profese, zpracovatelský průmysl, stavitelství, obchod, služby.