Nový model klimatizace Zeta S, který se od ledna začal vyrábět v plzeňském závodě Daikin, přispěje k lepšímu využívání energie i k většímu uživatelskému komfortu. Nová klimatizace je výsledkem jeden a půl roku trvajícího intenzivního vývoje, do kterého se zapojily desítky odborníků: „Na vývoji pracovalo přibližně 20 lidí napříč odděleními. V rámci vývoje vždy probíhá spolupráce s dalšími podpůrnými centry i dodavateli napříč kontinenty, doprava také sehrává významnou roli v délce trvání projektu. Model Zeta S je určený primárně pro evropský trh. Očekáváme roční produkci okolo 220 tisíc zařízení,“ uvádí Tomáš Matoušek, HR supervisor v plzeňském Daikinu.

Vlastní vývojové oddělení EDC otevřela plzeňská pobočka Daikin už v roce 2014 s cílem rozvíjet nové produkty navržené speciálně pro rychle se měnící požadavky zákazníků a lokální potřeby trhů v Evropě, na Blízkém východě a v Africe (EMEA). V současné době má oddělení 100 zaměstnanců, mezi kterými nechybí ani absolventi Západočeské univerzity v Plzni. „Potenciál kvalitní pracovní síly v regionu je opravdu obrovský. Dlouhodobě spolupracujeme s místními technologickými fakultami. Pro absolventy i studenty je to skvělá příležitost, jak zužitkovat nabyté vědomosti v praxi,“ dodává Tomáš Matoušek.

Nová klimatizace Zeta S dosahuje celoroční účinnosti pro chlazení i vytápění třídy A+++ a díky posílenému topnému výkonu vytopí či ochladí místnost na požadovanou teplotu rychleji ve srovnání s předchozím modelem Perfera. Pokud zařízení nedetekuje přítomnost osob v místnosti, přepne se automaticky do úsporného režimu, což umožní větší úsporu energií.

Společnost Daikin rozdělila na počátku ledna díky příznivým výsledkům mezi své zaměstnance 42,5 milionu korun. Ilustrační foto
Vedle stálých benefitů vyplácely firmy i finanční odměny, v Daikinu je zvýšili

Větší efektivitu a lepší uživatelský zážitek pak zajistí i tzv. Dual-Flip Systém – důmyslný systém dvou klapek, který dokáže v zimě nasměrovat teplý vzduch k podlaze a v létě naopak chladný vzduch rozdistribuovat napříč místností. Součástí je také speciální filtr rozkládající alergeny, jako jsou pyly a plísně, a odstraňující pachy.