„Leden byl ve spotřebě tepla nadprůměrný. Ve srovnání s tím loňským jsme v tomto období dodali zhruba o jednadvacet procent tepla více,“ říká David Hoffmann, obchodní ředitel Plzeňské energetiky, která zásobuje tepelnou energií zhruba třicet procent všech odběratelů v Plzni. Na nárůstu dodávek se podle ředitele podepsal i vyšší počet zákazníků.
Podle dlouhodobých teplotních průměrů byl letošní leden v průměru o tři stupně Celsia chladnější. To se samozřejmě na prodeji tepla výrazně projevilo. „Předpokládáme, že nám to pokryje výpadek v tržbách v dubnu, který je vysoce nad dlouhodobými teplotními průměry,“ doplňuje Hoffmann.
Přibližně o deset procent byla energeticky lepší celá letošní zima pro největšího plzeňského dodavatele tepla Plzeňskou teplárenskou. „Leden, únor i březen převýšil náš průměr spotřeby za poslední léta,“ dodává generální ředitel společnosti Tomáš Drápela. S topením přestali minulý víkend hned, když se zvedly teploty.
Plzeňané ale poukazují na to, že mají stále teplé radiátory. „Docela jsem se divil, že se pořád topí. V místnosti už je teplo, tak nevím, proč to nevypnou. Doufám, že to udělají co nejdříve. Určitě bych nechtěl platit zbytečně navíc,“ konstatuje Josef Macek. Podle Drápely Plzeňská teplárenská v minulých dnech přitápěla ještě na večer. „Teď ale přestaneme i s tím,“ upřesňuje Drápela.
Velké mrazy s sebou nesou i riziko havárie. Podle Drápely ale nebyly větší problémy. „Jediná vážná havárie, která se stala, neměla s počasím nic společného,“ naráží na únorovou poruchu horkovodu, který zajišťuje dodávku tepla na Bory a Slovany.
Plzeňská teplárenská dodává teplo pro více než 40 000 bytů a velký počet ostatních subjektů. Končí jí smlouva s dodavatelem uhlí. Plzeňský primátor Pavel Rödl v týdnu jednal s ředitelem Sokolovské uhelné a získal příslib, že uhlí bude.