Třetí ročník Filipova poháru finanční gramotnosti zná vítěze. Druhé místo obsadili žáci ze Všeobecného a sportovního gymnázia Vimperk a třetí skončil tým ze Základní školy Senice na Hané. Finálového klání se zúčastnilo 14 týmů z celého Česka složených z žáků šestých tříd a prim víceletých gymnázií. Děti po celý den soutěžily v pěti různých hrách z oblasti peněz, finanční gramotnosti a kybernetické bezpečnosti.

Jednotlivé soutěže připravila ČSOB ve spolupráci s partnery Filipova poháru – Policií ČR, Českou asociací science center a Českou národní bankou.

Logo aplikace Filip – Poznej svět financíZdroj: ČSOB„Výuka finanční gramotnosti má v českých školách stále prostor ke zlepšení. Přitom jsou znalosti a dovednosti v oblasti financí a online světa základními předpoklady správného rozhodování v každodenních životních situacích, nejen při sjednávání finančních služeb. Proto jsme se rozhodli v tomto směru atraktivním způsobem edukovat děti již od útlého věku, a to pomocí naší aplikace Filip, soutěže Filipův pohár finanční gramotnosti a také pomocí fyzických přednášek našich ambasadorů ve školách,“ říká Jitka Hajičová, šéfka programu ČSOB Finanční, digitální a udržitelné vzdělávání pro školy.

„Školáci nás velice překvapili svými znalostmi z finančního světa. Všem zúčastněným děkujeme a vítězům patří obrovská gratulace,“ doplňuje Jitka Hajičová.

Děti si mohly prověřit své vědomosti z oblasti kyberbezpečnosti, vžít se do role úvěrového specialisty nebo si vyzkoušet hospodaření s rodinným rozpočtem. V rámci hry Velká kryptokrádež – závod s časem se děti staly policejními vyšetřovateli a na závěr soutěžního dne si mohly prohlédnout expozice Návštěvnického centra České národní banky. Vítězové si odnesli hodnotné ceny. Jitka Hajičová také předala speciální ocenění Zlatý Filip paní učitelce Janě Doležalové ze ZŠ Vimperk za přínos ve výuce finanční gramotnosti.

O Filipově poháru

Filipův pohár finanční gramotnosti navazuje na aplikaci Filip, kterou ČSOB vyvinula jako interaktivního virtuálního pomocníka pro finanční i digitální vzdělávání. Soutěž je určená pro pětičlenné týmy žáků 6. tříd základních škol nebo prim víceletých gymnázií. ČSOB na ní spolupracuje s Policií ČR, Českou národní bankou a Českou asociací science center. Tato soutěž je součástí dlouhodobého programu ČSOB na podporu finančního vzdělávání a digitální bezpečnosti, který nabízí praktickou výuku se zapojením pracovníků banky základním i středním školám, online materiály i akreditovaný kurz pro učitele.

O aplikaci Filip

Aplikaci Filip – Poznej svět financí mohou používat děti i rodiče, a to buď sami, nebo ve skupinách. Učitelé mohou aplikaci zahrnout do výuky, nechat se jí inspirovat a využívat ji celou, nebo jen její části on-line i offl-ine. Aplikace nabízí hravou formu výuky pomocí modelových situací vycházejících z reálného života. Využívá videa, audio-nahrávky a výpisky a může být používaná jak ve webovém prohlížeči, tak i na mobilu. Pomocí aplikace se děti dozví, jak fungují peníze, jak sestavit domácí rozpočet, jak bezpečně používat moderní technologie a jak nespadnout do dluhové pasti. Filip jim i vysvětlí, jak fungují různé finanční produkty a platební metody a jak je správně, a hlavně bezpečně používat. Po složení závěrečného testu děti navíc získají Diplom finanční gramotnosti. Ke zvýšení motivace děti během výuky sbírají zlaťáky a odznaky za plnění úkolů a mohou tak soutěžit se spolužáky a kamarády ze třídy i z celé ČR. Týmového ducha jednotlivých tříd pak podporuje možnost celostátního soutěžení mezi třídami či celými školami.

Aplikace Filip – Poznej svět financíAplikace Filip – Poznej svět financíZdroj: ČSOB

Filipův pohár finanční gramotnosti od ČSOB – Medailonky škol

1. místo

Gymnázium, Ústí nad Labem, Jateční

Přezdívka: Já a tečka
Na Gymnáziu Ústí nad Labem Jateční vyučují tamní učitelé finanční gramotnost v rámci matematiky, jako samostatný́ předmět se pak vyučuje na vyšším gymnáziu. Děti se na finále moc těšily a s týmovou přezdívkou Já a tečka si nejvíce užily hru Velká kryptokrádež – závod s časem. Nakonec vybojovaly první místo a získaly hodnotné ceny! 

Ústecký krajZdroj: ČSOB

2. místo 

Všeobecné a sportovní gymnázium, Vimperk

Přezdívka: Šumavští vlci
Ze všeobecného a sportovního gymnázia Vimperk dorazily děti s přezdívkou Šumavští vlci. Učitelé na této škole vyučují finanční gramotnost v rámci občanské výuky a na vyšším gymnáziu pak v předmětu základy společenských věd. Školáci se na finále připravovali zodpovědně, a to nejen s aplikací Filip, díky které se naučili spoustu nových věcí. Moc se jim líbila hra Mr. Šifra opět na scéně. 

Středočeský krajZdroj: ČSOB

3. místo

Základní škola Senice na Hané

Přezdívka: Seničáci z Hané
Na Základní škole Senice na Hané se téma finanční gramotnosti prolíná v různých předmětech. Seničáci z Hané přijeli natěšení a důkladně připravení. Nejvíce si ve finále užily hru Velká kryptokrádež – závod s časem. 

Olomoucký krajZdroj: ČSOB

Základní škola Jičín

Přezdívka: Mozkouni
Ze Základní školy Jičín dorazily děti s týmovým názvem Mozkouni. Učitelé na této škole věnují finanční gramotnosti prostor v rámci běžných předmětů, například v matematice. Děti se na velké finále do Prahy moc těšily a užily si i soutěžení v krajském kole v aplikaci Filip. Ve finále v Praze je nejvíce zaujala hra Moneybox.

Královéhradecký krajZdroj: ČSOB

Gymnázium J. Š. Baara, Domažlice

Přezdívka: Chodská pětka
Na všeobecně zaměřeném gymnáziu v Domažlicích se finanční gramotnosti věnují v rámci matematiky a občanské výuky. Pětičlenný tým pod přezdívkou Chodská pětka dorazil do Prahy připravený – děti si do posledních chvil informace z oblasti finanční gramotnosti opakovaly. Nejvíce si užily hru Mr. Šifra opět na scéně.

Plzeňský krajZdroj: ČSOB

Základní škola Jablonec nad Nisou – Kokonín

Přezdívka: Koumáci
Děti ze Základní školy Jablonec nad Nisou – Kokonín přijely do České národní banky natěšení. Na finále se důkladně připravovaly s aplikací Filip od ČSOB, ve které si opakovaly kontrolní otázky a testy týkající se finanční gramotnosti. Pod přezdívkou Koumáci si ve finále nejvíce užily interaktivní kvízovou hru Hospodaření s Filipem.

Liberecký krajZdroj: ČSOB

Gymnázium Ostrov

Přezdívka: Gympláci z Ostrova
Děti z Gymnázia Ostrov přijely do Prahy s velkým nadšením. Při přípravě na velké finále jim pomáhala aplikace Filip, díky které se dozvěděly spoustu užitečných informací. Ve finále v České národní bance Gympláky z Ostrova nejvíce zaujal kvíz Hospodaření s Filipem.

Karlovarský krajZdroj: ČSOB

Základní škola Pardubice-Dubina

Přezdívka: Myšpulíni
Na Základní škole v Pardubicích věnují finanční gramotnosti pozornost v rámci projektových dnů, ale také ji zapojují do různých předmětů, například do občanské výuky. Děti se na finále moc těšily, připravovaly se s aplikací Filip i s pomocí paní učitelky. Pod přezdívkou Myšpulíni si nejvíce užily hru Moneybox.

Pardubický krajZdroj: ČSOB

Základní škola T. G. Masaryka Rajhrad

Přezdívka: Ekoňoumové
Všeobecně zaměřená ZŠ T. G. Masaryka Rajhrad věnuje prostor finanční gramotnosti v rámci ekonomických projektů pro žáky 8. a 9. tříd. Ekoňoumové se na finále připravovali s pomocí pana učitele, který jim předával informace třeba o bankovkách a platebních kartách. Soutěžní den v České národní bance si moc užili, nejvíce je bavila hra Moneybox.

Jihomoravský krajZdroj: ČSOB

ZŠ a MŠ Český Těšín Kontešinec

Přezdívka: Těšínská žebra
Děti ze Základní školy Český Těšín Kontešinec se na velké finále v Praze důkladně připravovaly, měly navíc jednou týdně doučování na téma finanční gramotnosti. Školáky s přezdívkou Těšínská žebra nejvíce zaujala hra Moneybox, která je moc bavila.

Moravskoslezský krajZdroj: ČSOB

ZŠ a MŠ Praha 5, Košíře

Přezdívka: Webeři
Na Základní škole v Košířích věnují finanční gramotnosti prostor v předmětech matematika a občanská výuka. Tým, který přijel s přezdívkou Webeři, si nejvíce užil soutěž Moneybox. Na finále se děti připravovaly důkladně s aplikací Filip, ve které si pouštěly i edukativní videa.

Hlavní město PrahaZdroj: ČSOB

ZŠ a MŠ J. A. Komenského v Novém Strašecí

Přezdívka: Strašáci
Na všeobecné základní škole v Novém Strašecí věnují prostor finanční gramotnosti v rámci volitelných předmětů pro žáky od sedmého ročníku. Žáci šestých tříd se díky Filipovi mohou dozvědět spoustu informací z finanční gramotnosti, které o rok později během výuky využijí. Děti se na finále moc těšily a nejvíce si užily hru Velká kryptokrádež – závod s časem.

Středočeský krajZdroj: ČSOB

Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ Vsetín

Přezdívka: Titanové bankovky
Tým s přezdívkou Titanové bankovky dorazil na velké finále v Praze z Masarykova gymnázia Vsetín. Žáci se na finále pečlivě připravovali s aplikací Filip, ale trénovali také v předmětu matematika. Soutěžní den si velice užili, nejvíce však hru Hospodaření s Filipem.

Zlínský krajZdroj: ČSOB

Základní škola Velká Bíteš

Přezdívka: Bítešáci
Na všeobecné Základní škole Velká Bíteš se finanční gramotnosti věnují průřezově v předmětech matematika, informatika a občanská výuka. Děti dorazily do ČNB s velkým nadšením a finále si moc užily. Nejvíce je bavila hra Moneybox.

Kraj VysočinaZdroj: ČSOB