Na scéně je i tentokrát společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), jehož šéf Daniel Křetínský v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že by plzeňskou teplárnu rád koupil. A to nejen kvůli jejímu příštímu propojení s Plzeňskou energetikou, již už holding vlastní. Zároveň si prý uvědomuje ´krizovou´ situaci v Plzni a chtěl by ji zachránit i za cenu vlastních ekonomických ztrát. Dal by jí totiž část svého uhlí. „To je nabídka, kterou posíláme do Plzně,“ řekl listu Křetínský.

Vedení města i teplárny tvrdí, že o nabídce EPH odkoupit teplárnu zatím nic neví. Opoziční TOP 09 zaráží zejména to, že EPH už předem plánuje dotovat ztrátu ze svého. „To jsem se opravdu pobavil. Důvěryhodně to tedy nepůsobí. Předpokládám, že EPH je soukromou společností, která vytváří zisk a na základě toho se bude chovat,“ podotkl místopředseda krajské TOP 09 a plzeňský zastupitel Tomáš Jílek.

Politici se diví

Jílek je zároveň členem dozorčí rady v Plzeňské teplárenské. Jílka překvapil i fakt, že Křetínský zpochybňuje nedostatek hnědého uhlí v ČR. Právě to je totiž důvod, proč teplárna v posledních letech stále hovoří o hledání strategického partnera, pokud možno s vlastními doly. Sama si uhlí v dostatečné míře a za dobrou cenu sehnat nedokáže. „Teplárna partnera potřebuje, říkal jsem to už dávno,“ tvrdí generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela a vyčítá už předchozí politické garnituře na radnici, že to kvůli politickým obavám a spekulacím o plzeňském obchodu desetiletí nezačala řešit. Cenu teplárny odhadl na tři miliardy korun.

Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) stejně jako i šéf představenstva Plzeňské teplárenské a místopředseda plzeňských občanských demokratů Roman Jurečko tvrdí, že o Křetínského nabídce neví. „Dál platí, že prodávat teplárnu nehodláme,“ potvrdil Jurečko.

Právě představenstvo teplárny pod jeho vedením přitom už vloni požadovalo od tehdejší městské rady souhlas s tím, aby mohlo jednat o partnerství s firmou J&T, kterou EPH vlastní. Už tehdy se spekulovalo o tom, že se v Plzni schyluje k obchodu, který nemá za posledních několik let obdoby – prodeji městské teplárny za miliardy korun. Rund, Drápela i Jurečko teď shodně tvrdí, že v dohledné době předloží teplárna radnici výsledky analýzy o tom, co s teplárnou dál. Na dotaz, zda má být řešením fúzování či prodej, nechtěl nikdo přímo odpovědět.

Snaha uzavřít obchod je prý evidentní

Proti prodeji plzeňské teplárny se před loňskými komunálními volbami postavily všechny politické strany. Tomáš Jílek nyní poukazuje také na to, že pokud je podle Křetínského z EPH uhlí dostatek, padá tím hlavní argument pro prodej plzeňské teplárny i pro hledání strategického partnera. „Je to nejspíš jen zástupný problém,“ řekl Jílek s tím, že je snaha obou stran uzavřít obchod s teplárnou evidentní. „Zjevně se blíží doba, kdy se bude o příštím vlastnictví teplárny rozhodovat a všichni potenciální účastníci transakce teď začínají chřestit zbraněmi,“ dodal.

Plzeňský zastupitel a člen představenstva teplárny Jiří Bis (ČSSD) včera na úvahy o prodeji teplárny reagoval tím, že konkrétní nabídka zatím na stole neleží. „Je předčasné o ní spekulovat,“ řekl Bis.

Podle Jílka je důležité zachovat při jakýchkoliv příštích jednáních o teplárně transparentnost. „Není to tak, že TOP 09 je za všech okolností proti jakémukoli partnerství v teplárně. Ale musí to být výsledkem odborných analýz a musí být jasné, že budoucí partner by teplárně skutečně pomohl v tom, že podnik bude silnější,“ prohlásil Jílek.

Energetický a průmyslový holding (EPH)

Sdružuje více než 20 podniků působících v oblasti výroby elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou a dalších oborů.
40 % společnosti vlastní skupina PPF a Partners, 40 % skupina J&T a zbylých 20 % má Daniel Křetínský.