„Na letošní rok jsme lépe prodali elektřinu, a to jak silovou, tak podpůrné služby (dodávané v energetických špičkách firmě ČEPS)," uvedl předseda představenstva Tomáš Drápela.

Cena silové elektřiny sice dlouhodobě klesá, ale firma ji prodala za vyšší cenu, než byla cena na burze. Zatímco v roce 2012 se elektřina prodávala za 53 eur/MWh, teď je cena na burze o 40 procent nižší. Největší dodavatel tepla na západě Čech přijal další úsporná opatření – zredukoval výdaje na reklamu a sponzoring.

Letošní čistý zisk by se tak měl pohybovat kolem 300 milionů Kč, loni činil 226 milionů Kč. „Minulý rok byl obzvlášť špatný. Letos by to mělo být zase o něco lepší, ale zisk 500 až 700 milionů korun, jak jsme mívali dříve, to už nikdy nebude," řekl Drápela.

Loňský čistý zisk městského podniku se snížil meziročně téměř o polovinu. Způsobily to hlavně nižší výkupní ceny silové elektřiny, menší objem prodaných podpůrných služeb a teplá zima. Výnosy podniku klesly o 14 procent a činily 2,342 miliardy Kč.

Letos plánuje městská firma výnosy 2,459 miliardy Kč, meziročně o pět procent vyšší. Z prodeje elektřiny chce utržit 1,197 miliardy Kč a za teplo 1,079 miliardy korun; konečné výsledky budou záležet na počasí. Do hospodaření už se významně promítají emisní povolenky. Loni dala firma na jejich nákup 45 milionů korun, letos 60 milionů Kč. „Cenu povolenek a silové elektřiny, což jsou dva zásadní parametry ovlivňující naše hospodaření, neumíme ovlivnit," řekl.

Podnik loni investoval rekordních 1,643 miliardy korun. Nejvíce peněz, 1,43 miliardy Kč, šlo do budování spalovny komunálního odpadu v Chotíkově za Plzní a horkovodu z Chotíkova na plzeňské sídliště Lochotín. Letošní investice mají přesáhnout 900 milionů korun, z toho tři čtvrtiny půjdou na dokončení spalovny a horkovodu.