„Toto období tradičně využíváme pro údržbu budovy a výrobních linek. Především se jedná o věci, které by při běžném provozu omezovaly. V plánu je také údržba serveru,“ vysvětluje Adam Prokš z Daikinu Czech Industries. Firma zůstane zavřená až do třetího ledna. „Pak začne výroba nanovo,“ dodává.

Podobné je to ve Škodě Transportation. „Většina zaměstnanců má teď volno. Pouze některé provozy fungují nadále,“ uvedla tisková mluvčí Jolana Číhová.

Dovolenou má teď i velká část zaměstnanců pivovaru Plzeňský Prazdroj. „Týká se to jak administrativních pracovníků, tak specialistů. Některé provozy jsou ovšem nepřetržité, jako například sladovna, jejíž zaměstnanci půjdou na Silvestra a i na Nový rok do práce. Na každé směně jsou vždy 4 zaměstnanci,“ sděluje tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.

Na varně Gambrinus se na Silvestra ani Nový rok vařit nebude. Prazdrojská varna končí svařením na Silvestra dopoledne. Na varnách bude jen několik zaměstnanců.

„Na stáčírně piva budou vprovozu dvě lahvové linky. Na směně všech stáčíren budou pracovat necelé dvě desítky zaměstnanců,“ dodává Mareček.
Pracovat ale podle něho budou muset lidé zdistribuce, protože závozy piva pokračují i jednatřicátého prosince. „Tak, aby bylo při oslavách příchodu nového roku dostatek piva,“ podotkl Mareček.

Naplno se tady výroba piva rozběhne zase od druhého ledna.

Období po Vánocích je kvůli odstávkám vhodné pro tuzemskou i zahraniční dovolenou. Zvýšený zájem o zájezdy potvrzují i zástupci cestovních kanceláří. „Řekl bych, že je až enormní. Nejvhodnější období na pořízení zájezdu na konci roku je v září nebo v říjnu. Ale jsou dovolené, které jsou vyprodané už rok dopředu,“ říká marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Lidé podle něho jezdí hodně na hory. Například do Německa, Francie či na Slovensko.
„Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkám jsou v kurzu i tuzemské zájezdy,“ doplňuje Brejcha.

Silvestra klienti často tráví v evropských metropolích. Na poslední den v roce tak míří například do Paříže, Říma či Londýna. „Výjimkou ale nejsou ani exotičtější destinace. Lidé cestují třeba do Thajska, Keni či Mexika,“ konstatuje Brejcha.