„Je to pro nás doslova tragická situace. Smlouvy měly být podepsány už v lednu a zatím nic. A bez nich stavět nemůžeme, protože kdyby peníze nepřišly, neměli bychom to z čeho zaplatit,“ stěžuje si zástupkyně ředitele Střední soukromé uměleckoprůmyslové školy Zámeček Renata Šindelářová. Na plánovanou přístavbu multimediálních ateliérů a datového centra by Evropská unie měla přispět více než sedmnácti a půl miliony korun.

Hejtmanka zatím smlouvy nepodepíše

Hejtmanka a předsedkyně výboru regionální rady Milada Emmerová však zatím smlouvy nepodepíše, čeká na výsledky právní analýzy a následné jednání výboru. Během dnešního dne a v pátek také budou jednat zástupci regionální rady s ministerstvem pro místní rozvoj. Následně se výbor rozhodne, zda se budou muset přehodnotit všechny projekty z páté výzvy nebo jen ty podle ministerstva problémové.

„Je třeba společně pracovat na manuálu, podle kterého se budou projekty hodnotit. Ten musíme mít schválený,“ uvedl náměstek pro fondy EU Ivo Grüner. Podle něj je problémem i to, že byla podle vyjádření policie téměř u devadesáti procent projektů porušena pravidla pro bodování. Vyšetřování zatím pokračuje.

Zdržení znamená další náklady

Zatím tedy vůbec není jasné, kdy a zda vůbec dostanou úspěšní žadatelé od hejtmanky zelenou. Každé zdržení je přitom stojí peníze. „Máme domluvený úvěr od banky a musíme platit rezervační poplatek. Stavět jsme měli začít už v březnu,“ popisuje komplikace Ivona Pavelková ze Střediska křesťanské pomoci Plzeň, která je koordinátorkou projektu na kompletní rekonstrukci budovy terapeutické komunity Vršíček u Litohlav na Rokycansku. I ona se také obává úplného zrušení této výzvy.

5. výzva ROP

V Plzeňském kraji jde celkem o 177 projeků téměř za čtyři miliardy korun, například:

Dostavba Klatovské nemocnice - 450 milionů
Sportovně–relaxační centrum ve Štruncových sadech - 56 milionů
Rekonstrukce historické návsi v Plzni–Koterově - 27,6 milionu
Vybavení Mulačovy nemocnice - 24,3 milionu

I kdyby byly smlouvy podepsány do konce dubna, komplikace by byly obrovské. „Už teď je jasné, že nemůžeme stihnout harmonogram stavby. A kontroly u evropských dotací jsou přitom velmi přísné, takže doufám, že se nám povede vyjednat například i mimořádné podmínky pro změny, ke kterým zákonitě musí dojít,“ věří Šindelářová, podle níž je nejhorší právě nejistota. „Nevím teď nic a nevím ani, kdy budu vědět. I špatná zpráva je lepší než tahle nejistota.“

ČSAD s pracemi začaly i bez dotace

Jednou z mála společností, které se rozhodly začít s realizací projektu i bez záruky dotací, je ČSAD Plzeň. „Včera jsme předali staveniště firmě, která rekonstrukci budovy centrálního autobusového nádraží za šest a půl milionu korun provede,“ uvedl ředitel Miroslav Hucl.

Z EU by mohli získat téměř dva a půl milionu korun. O tom, že opravdu dorazí, je Hucl přesvědčen. Navíc prý už s pracemi nešlo čekat. „Rekonstrukce by měla být hotova do konce září a během letních prázdnin, kdy je provoz volnější, je na práce nejvhodnější doba,“ dodal.

Co se dosud stalo

Policie a ministerstvo financí prošetřují rozdělování evropských dotací kvůli podezřelému schvalování projektů a nestandardním změnám v hodnocení.

Milada Emmerová se následně rozhodla nepodepisovat smlouvy již schválených projektů v páté výzvě a pozastaveny jsou i ty z výzvy šesté.

Protikorupční policie v této souvislosti zatkla ředitele Úřadu regionální rady Jiřího Trnku a dalšího vedoucího pracovníka Martina Půlpytla z Českých Budějovic. Jsou obviněni z několika trestných činů, za něž jim hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Ministerstvo vydalo seznam projektů, jejichž smlouvy lze podle nich podepsat, výbor se však rozhodl vyčkat na výsledky právní analýzy, kterou si nechávají zpracovat kvůli možným rizikům právních kroků ze strany neúspěšných žadatelů.

Některé projekty se budou muset zřejmě přehodnotit, nejhorší varianta mluví o zrušení celé páté a šesté výzvy.