Stará varna se během výroby několikrát přestavovala a opravovala. Definitivně přestala fungovat až v roce 2003. Od té doby ale výrazně zchátrala. Vrátit kouzlo 30. let mohl jen zkušený restaurátor technických památek. Pivovar vybral brněnského odborníka Tomáše Flimela. Ten viděl poprvé svoje dílo doplněné i stavebními pracemi až dnes (7. 12.).

„Naše práce na kovových částech varny skončila v dubnu. Pracovali jsme na tom v pěti až sedmi lidech čtyři měsíce, a to včetně sobot a někdy nedělí. Bylo to velmi náročné,“ uvedl včera Flimel. Podle něj se věci, které šly demontovat, odvážely do dílen v Brně a na pevno ukotvené předměty se upravovaly na místě. „Mezi Plzní a Brnem jsme za tu dobu jeli asi 40krát a to vždy dvěma až třemi auty,“ vzpomíná Flimel.

K nejtěžším úkolům prý patřilo povolit přepouštěcí kohouty u rmutovacích kádí a přidělat na měděné klobouky kádí nová dvířka. „Zhruba v 70. nebo 80. letech někdo osadil dvířka na kádích plastovými úchyty. Ty tam nemohly zůstat. Musely se udělat nové kladkové šoupačky z kovu. Klobouky byly ale obouchané a každý měl jiný tvar, takže se musely na každý klobouk zvlášť vyměřovat,“ popisoval úskalí Flimel s tím, že na varně je šest souprav po jedné varné a jedné rmutovací kádi.

Dále se restaurovala korýtka s přepouštěcími kohoutky a různé měděné spoje. Podle restaurátorovy manželky Bohumily Flimelové se jednalo o jednu z náročnějších zakázek jejich dílny. Mnohem obtížnější prý ale bylo restaurovat pivovar v Dalešicích, kde se natáčel film Potsřižiny. „Tamní varna byla ještě starší a v mnohem horším stavu. Plno věcí se tam muselo dovézt odjinud nebo nově vyrobit,“ vzpomíná Flimelová na první zkušenost s pivovarem.

Manželé také například restaurovali známou výtahovou kancelář Tomáše Bati ve Zlíně a některé exempláře Národního technického muzea.

I stavebně dokončenou varnou byli mile překvapeni. „Při restaurování jsme vycházeli až ze 70 let starých fotografií a musím říci, že i po stavební stránce se podařilo prostor přiblížit původnímu stavu,“ dodal restaurátor.

Varna se stala společně s expozicí surovin novou částí turistické trasy pivovarem. „Projít celou trasu teď trvá zhruba hodinu a půl,“ říká manažer technických služeb pivovaru Vladimír Burian. Do turistické trasy dále patří návštěvnické centrum, hala slávy, sklepy, nová varna, nová plnírna lahví a plechovek a v rámci právě probíhajících speciálních prohlídek ´Znáte svou Plzeň?´ jsou veřejnosti mimořádně k nahlédnutí i interiéry pivovarská věže.

Soutěž o pivo na rok zdarma

Zvýhodněné vstupné, novou unikátní expozici, malý dárek i možnost, zahrát si v soutěži o pivo na celý rok – to vše nabízí návštěvníkům Plzeňského Prazdroje speciální akce s názvem „Znáte svou Plzeň?“, která začala 6. prosince a potrvá až do konce února. V této době se návštěvníci seznámí jako jedni z prvních s novou expozicí surovin a starou varnou a bude jim výjimečně umožněn i pohled do interiéru pivovarské vodárenské věže, od jejíhož založení letos uplynulo právě 100 let.

S vodárenskou věží souvisí také tipovací soutěž, jejíž výherce získá pivo na celý rok. Podle průměrné spotřeby je to celkem 160 litrů piva, a vítěz se tak může těšit na 320 půllitrových plechovek piva Pilsner Urquell. Stačí, aby v závěru obou okruhů návštěvník vyplnil kartičku s vlastním tipem odpovědi na soutěžní otázku: Za jak dlouho vyběhne hokejista HC Lasselsbergeru na vodárenskou věž? Ve hře budou tito hokejisté: Michal Důras, Roman Málek, Peter Fabuš, Tomáš Vlasák a Jan Dresler. O tom, kdo z hráčů nakonec na věž opravdu poběží, rozhodne hlasování na stránkách www.hcplzen.cz . Soutěže se mohou zúčastnit jen návštěvníci starší osmnácti let a vyhrává ten, kdo bude nejblíže skutečně naměřenému času.

Zvýhodněné vstupnéje po dobu kace 100,- Kč a děti do 140 cm mají vstup zdarma. Po absolvovaníokruhů dostanou všichni návštěvníci malý dárek a navíc ještě kupon na desetiprocentní slevu při nákupu nad 100 Kč v prodejnách suvenýrů Plzeňského Prazdroje.