ČSOB za uplynulých 8 let trvání programu podpořila už 820 projektů po celé republice v celkové výši více než 42 milionů Kč. Do regionů letos věnuje 2 250 000 Kč a kromě odborné poroty zapojí do rozhodování veřejnost.

Tři uchazeče o divokou kartu veřejnosti budeme postupně představovat na stránkách Deníku „V dnešní nelehké době, je více než kdykoliv předtím důležité pomáhat přímo lidem a komunitám po celé republice. Věřím, že díky naší podpoře pomůžeme pomoci místním organizacím a spolkům překonat složitou ekonomickou situaci, říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Zahrada, která pomůže zahnat hlad

V minulých ročnících programu ČSOB pomáhá regionům byla finančně podpořená celá řada zajímavých projektů od nákupu potřebného vybavení, přes vzdělávací projekty pro děti nebo seniory až po projekty zaměřené na ochranu životního prostředí. Právě jedním z takových projektů je druhý představený v Plzeňském kraji.

Výplata, finance - Ilustrační foto
Firmy bez peněz. Mzdy mohou snížit i bez dohody

Uchazečem o divokou kartu je Spolek pro rozvoj včelařství Mája, který se díky ukázkovému parku rostlin Údolí Mája snaží bojovat proti vymírání včel a létajícího hmyzu. Za poslední tři desetiletí zaznamenali vědci úbytek o 75 % létajícího hmyzu kvůli hojnému využívání herbicidů a nedostatku potravy pro opylovatele. Právě to se snaží včelaři z Plzeňského kraje změnit v rámci svého projektu.

„Pro náš park Májino údolí chceme v rámci projektu nakoupit další rostliny, které opylovatelům poskytují hojnost nektaru a pylu zejména v kritických obdobích předjaří, léta a podzimu. Jsou to např. hyacinty, dymnivky, ocúny, šafrány nebo talovíny a zároveň je smyslem projektu názorně ukázat návštěvníkům, čím mohou pomoci zlepšit výživu motýlů, čmeláků, včel, kteří hladoví a vymírají,“ říká Radka Ingrová ze Spolku pro rozvoj včelařství Mája. 

Každý hlas se počítá
O tom, kdo získá divokou kartu, se rozhoduje právě teď na webu www.csobpomaharegionum.cz. Hlasovat pro projekt, který je ze tří nabízených nejzajímavější, je možné až do 20. května.  

Z hlasování vzejde vítěz, který se spolu s dalšími třemi projekty v každém kraji pokusí získat co možná největší finanční pomoc. Výše finančního příspěvku od banky se odvíjí podle toho, jak úspěšní jsou žadatelé ve výběru peněz od individuálních dárců. Banka do každého regionu pošle 150 000 Kč.

Veřejnost bude moc projekty finančně podpořit od 2. června až do 3. července. A už 8. července budou známí ti nejúspěšnější. 

V poslední podzimní části programu lidé podpořili projekty ve svém okolí celkovou částkou 1 775 243 Kč. Celkem se tedy po započítání příspěvku od ČSOB mezi účastníky rozdělovalo 3 925 243 Kč.